Program Mieszkanie Dla Młodych

Marzy Ci się swoje własne mieszkanie, ale nie posiadasz wystarczającej ilości kapitału własnego, na jego zakup? Kredyty wydają się niewyobrażalnie drogie i obciążające?

Skorzystaj z programu MDM – Mieszkanie dla Młodych, który ma za zadanie pomóc młodym osobom (do trzydziestego piątego roku życia) w kupnie swojego pierwszego mieszkania bądź też budowie domu jednorodzinnego. Program Mieszkanie dla Młodych zapoczątkowany został w roku 2014 i jego głównym celem jest pomoc (dofinansowanie do wkładu własnego) dla osób, które po raz pierwszy planują kupić własne mieszkanie. Niniejszy program ma trwać w terminie od stycznia 2014 roku do końca września 2018 roku. Biorąc udział w programie Mieszkanie dla Młodych możemy liczyć na uzyskanie dotacji od państwa na kupno własnego mieszkania bądź też domu jednorodzinnego (pewnego rodzaju wyjątek), w ramach kredytu hipotecznego. 

Jednakże, aby móc skorzystać z programu MDM należy spełnić a także przestrzegać ściśle określonych warunków i wymagań. Mianowicie, lokum na które się decydujemy, musi zostać zakupione na rynku pierwotnym bezpośrednio od dewelopera, bądź też na rynku wtórnym i posiadać maksymalną powierzchnię siedemdziesięciu pięciu metrów kwadratowych. W przypadku domu jednorodzinnego maksymalna ilość metrów kwadratowych nie może przekroczyć liczby stu.  Ponadto, program ten jest skierowany głównie do młodych małżeństw, singli poniżej trzydziestego piątego roku życia, a także dla rodziców, którzy samotnie wychowują dzieci. Wysokość dofinansowania jest różnorodna i w głównej mierze zależy od ilości posiadanych dzieci – w przypadku singli bądź też par bezdzietnych dofinansowanie wynosi 10%, natomiast rośnie ono w przypadku posiadania dzieci – jedno dziecko, 5%, dwójka dzieci 10%, itp. 

W dopłatach realizowanych przez rząd obecnie udział bierze czternaście banków mających podpisane umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pośród nich wymienić możemy m.in. PKO BP S.A., Credit Agricole BP S.A., Deutsche Bank Polska S.A., SGB-Bank S.A, Alior Bank S.A i wiele innych. 

Możliwa jest utrata środków pozyskanych z programem Mieszkanie dla Młodych w takich przypadkach jak:

  • sprzedaż , użyczenie bądź też wynajem nieruchomości, która została objęta dofinansowaniem w pierwszych pięciu latach spłacania kredytu;
  • rezygnacja jednej ze stron od budowy domu bądź też kupna nieruchomości;
  • nabycie prawa własności do innego lokalu przeznaczonego na cele mieszkalne przed upływem okresu pięciu lat.

Program MDM to idealne wyjście dla osób, które pragną mieć własną, pierwszą nieruchomość, ale nie posiadają wystarczającej kwoty pieniędzy. Dofinansowanie rządowe z pewnością pomoże im na postawienie pierwszego kroku i rozpoczęcia życia „na swoim”.