Kilka lat temu zaciągnąłeś kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, aby zakupić mieszkanie? Jako przedsiębiorca zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny w dolarach na zakup powierzchni biurowej? W każdym z tych przypadków powinieneś samodzielnie zadbać o przewalutowanie środków na kolejną ratę.
Jeszcze kilka lat temu osoby spłacające kredyt w walucie obcej nie miały wyboru, jeżeli chodziło o przewalutowanie środków – tę musiały powierzyć bankowi. Problem w tym, że kurs w bankach nie zawsze był atrakcyjny z punktu widzenia klienta. Do tego dochodził jeszcze wysoki spread. W efekcie kredytobiorcy sporo płacili za samo przewalutowanie środków.
Ustawa antyspreadowa – co się zmieniło?
Rok 2011 był przełomowy dla osób spłacających kredyt w walucie obcej. To właśnie wówczas w życie weszły zapisy tzw. ustawy antyspreadowej. Uniezależnienie kredytobiorców od konieczności przewalutowania środków w banków, sprawiło, że zaczęli oni poszukiwać alternatywnych punktów, w których mogliby zakupić walutę. W sieci, niczym grzyby po deszczu, zaczęły pojawiać się kantory internetowe.
Dziś w internecie działa wiele kantorów internetowych. Różnią się one m.in. strukturą właścicielską i ofertą. Silna jest też konkurencja między nimi, bo – jak wynika z raportu przygotowanego przez Inteaktywnie.com – już w 2014 r. obroty e-kantorów były szacowane na ok. 20-25 mln zł[1]. Aktualnie są one jeszcze wyższe.
Dlaczego walutę powinieneś zakupić w kantorze internetowym?
Jeżeli spłacasz kredyt w walucie obcej, to powinieneś ją zakupić właśnie w kantorze internetowym. W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić. Spread w e-kantorach jest znacznie niższy niż w bankach czy kantorach stacjonarnych. Zapomnieć nie można też o atrakcyjnym kursie poszczególnych walut.
Korzystając z e-kantoru, możesz nabyć walutę w dowolnej chwili. Przykładowo kantor internetowy Fritz Exchange –jak większość kantorów internetowych – jest czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W efekcie nie musisz pamiętać godzin pracy banku, z którego usług dotychczas korzystałeś.
Czym się kierować, wybierając kantor internetowy?
Skoro na rynku działa wiele kantorów internetowych, to masz spory wybór. Z jakim e-kantorem powinieneś nawiązać współpracę, aby taniej niż dotychczas nabywać walutę? Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo – powinieneś mieć pewność, że twoja pieniądze są bezpieczne i nie zostaniesz oszukany podczas wymiany.
– Kantor internetowy Fritz Exchange to lider wymiany walut w internecie. Działa on na rynku od ponad 5 lat, czerpiąc przy tym z bogatego, bo ponad 20-letniego, doświadczenia grupy finansowej Fritz Group. To gwarancja, że nie zakończy on działalności z dnia na dzień. Pieniądze osób kupujących walutę są bezpieczne – mówi Damian Raczek, diler walutowy z Fritz Exchange.
Czym wyróżnia się Fritz Exchange wśród innych e-kantorów?
Korzyści z zakupu waluty w Fritz Exchange odnoszą zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Jeżeli prowadzisz firmę i spłacasz np. kredyt walutowy lub potrzebujesz waluty obcej, aby rozliczać się ze swoimi kontrahentami, musisz wiedzieć, że ten e-kantor przygotował wyjątkową ofertę również dla ciebie.
Z twojego punktu widzenia, jako przedsiębiorcy, istotne powinno być to, że kantor internetowy Fritz zatrudnia trzy grupy ekspertów zajmujących się obsługą klientów. Mowa o:
- Dealerach walutowych/traderach – dzięki nim każdego dnia możesz przeczytać merytoryczne artykuły m.in. w mediach branżowych, otrzymując w ten sposób aktualne informacje na temat sytuacji na rynku.
- Doradcach ds. rynków finansowych – jeżeli waluty będziesz nabywać regularnie lub dokonasz dużej wymiany (powyżej 10 tys. euro), to właśnie z nimi będziesz mógł negocjować wysokość spreadu i kursu. Specjaliści ci odpowiedzą również na twoje pytania dotyczące korzystania z serwisu.
- Specjaliści z biura obsługi klienta – pomagają w kwestiach związanych z obsługą serwisu. Możesz się do nich zwrócić na każdym etapie dokonywania zakupu walut.
Doskonała obsługa w połączeniu z atrakcyjnym kursem i możliwością negocjowania wysokości spreadu wyróżnia kantor internetowy Fritz Exchange od innych podmiotów działających na rynku. Pamiętaj też, że 90% transakcji jest realizowanych w ciągu 15 minut.
Co to jest i jak działa kantor automatyczny?
Zdarza się, że potrzebujesz gotówki w walucie obcej, ale nie chcesz korzystać z oferty kantoru stacjonarnego z uwagi na wysokość spreadu? Grupa Fritz wprowadziła innowacyjne rozwiązanie w postaci kantoru automatycznego. Urządzenie przypominające wyglądem i gabarytami bankomat pozwala zakupić walutę bez pośredników. Kursy są aktualizowane co 5 minut, a wysokość spreadu jest wyjątkowo atrakcyjna – niższa niż w banku i kantorze stacjonarnym.
[1] Interaktywnie.com, http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-interaktywnie-kantory-online-2016-253285 (dostęp 14.02.2017 r.)