Szkieletowa czy murowana konstrukcja domu?

Budowa domu to nie lada wyzwanie, do którego niezbędna jest umiejętność dobrego planowania. To przedsięwzięcie wymagającego dobrego zorganizowania i podejmowania szeregu trafnych decyzji. Najbardziej powszechną konstrukcją budowy domu w naszym kraju jest murowana, ale coraz częściej pojawia się również – bardzo powszechna w Stanach Zjednoczonych oraz krajach skandynawskich – metoda szkieletowa. Czym zatem się one charakteryzują??

Nowoczesne podejście do tematu budownictwa

Coraz powszechniejsze staje się budowanie domów w konstrukcji szkieletowej. Jest to stosunkowo świeża na naszym ryku technika wznoszenia budynków mieszkalnych. Swoją popularność i uznanie zawdzięcza kilku cechom. Wybudowanie domu w konstrukcji szkieletowej nie jest tak czasochłonne, jak budownictwo tradycyjne. Decydując się na jego wzniesienie możemy liczyć, że postawienie pod klucz nie potrwa dłużej niż kilka tygodni! Takich prac podejmuje się także coraz więcej firm na polskim rynku, które wykonują je w całości. Drugą i istotną zaletą projektów domów szkieletowych jest koszt budowy.  Niska cena wiąże się z możliwością posiadania stosunkowo lekkich fundamentów oraz wykorzystaniem tanich materiałów. W przypadku budowania domu szkieletowego nie jesteśmy też skazani na sezonowość prac budowlanych, ponieważ całość robót wykonywana jest na suchych łącznikach. Ostatnią zaletą tego sposobu wznoszenia budynków mieszkalnych jest możliwość dokonania łatwej modyfikacji i powiększenia domu w przyszłości. To zdecydowanie bardzo dobra propozycja dla osób, które chcą posiadać swój własny dom w krótkim czasie i bez olbrzymich nakładów finansowych. Konstrukcja domów szkieletowych jest ekologiczna i energooszczędna.

Projekt domu Endo drewniany BSE1076
Projekt domu Endo drewniany BSE1076

Klasyka budownictwa polskiego – domy murowane

Powszechnie wiadomo, że konstrukcja murowana jest w naszym kraju najbardziej popularnym sposobem budowania domu. Zakorzeniła się ona w naszym regionie bardzo mocno ze względu na wysoką trwałość wznoszonych w ten sposób domów. To właśnie jest jej główną zaletą. Jej kolejnym i niezaprzeczalnym atutem jest też duża odporność na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. Domy wybudowane z bloczków i cegieł wapienno-piaskowych należą nie tylko do jednych z trwalszych materiałów budowlanych, ale również jednych z najzdrowszych, ponieważ mają najniższy poziom promieniotwórczości. Konstrukcja murowana będzie wymagała od nas szeregu zabiegów związanych z organizacją budowy, zapewnieniem materiałów oraz zorganizowaniem odpowiedniej firmy budowlanej. Niestety, wykonanie domu w tej konstrukcji nie jest możliwe podczas panujących zimą ujemnych temperatur. Jest to jednak nadal najczęściej wybierana metoda wznoszenia budynków mieszkalnych. Wiąże się to także z faktem kulturowym. W naszej kulturze przyjęło się bowiem, że domy buduje się na długie lata, a wręcz pokolenia. Na to – bez wątpienia – pozwala metoda murowana.