ozdoby i dodatki z betonu architektonicznego

Ozdoby i dekoracje z surowego betonu? Być może dla wielu jest to zaskakujące. Warto jednak spojrzeć na produkcje czołowych polskich producentów elementów ozdobnych z betonu architektonicznego, tj. Jadar, aby przekonać się, że to działa! Dekoracje do domu wykonane z plastycznego betonu, zarówno te barwione, jak i pozostawione w pełni surowości swojego koloru, robią robotę we wnętrzach. Nie tylko tych stylizowanych na industrialne, czy modernistyczne.

Ozdoby z betonu architektonicznego dobrze wyglądają również w tradycyjnych aranżacjach z drewnianą podłogą w roli głównej. Sprawdzą się w towarzystwie szkła, surowego minimalizmu, jak i w tych pomieszczeniach, w których wiodące są meble w stylu prowansalskim, wykonane z przetartego drewna, czy patynowanego żeliwa.

Co można stworzyć z betonu architektonicznego?

Najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie potrafią wytworzyć z betonu architektonicznego prawdziwe cuda. Wielkie wazy i donice, a także kubiki, czy lampiony ogrodowe i świeczniki oraz inne akcesoria dekoracyjne z betonu wyglądają fenomenalnie. Szczególnie lubiane przez osoby aranżujące wnętrza i poszukujące niebanalnych dodatków są betonowe tace i patery, na przykład w kształcie liścia leżącego swobodnie na stoliku.

Czy ozdoby z betonu architektonicznego są trwałe? Czy łatwo jest zrobić je samodzielnie?

Beton architektoniczny jest na tyle wdzięcznym materiałem do pracy, że również i my, jako majsterkowicze, hobbystycznie wytwarzający rękodzieło, możemy nauczyć się lepić z niego małe arcydzieła. Mimo że praca z użyciem betonu architektonicznego wymaga cierpliwości, zdolności manualnych i nie należy do najczystszych, to jednak efekty, jakie uzyskujemy, mogą nas zaskoczyć. Zdecydowanie jednak lepiej jest postawić na wyroby dostawców, którzy betonem zajmują się od lat i wiedzą, jak wytworzyć mieszankę, która będzie wytrzymała na uderzenia (te spadające donice z parapetów!). Wielu z nich przyjmuje indywidualne zamówienia, dzięki czemu możemy dobrać sobie idealne wymiary patery, dostosowane do rozmiarów naszego stolika kawowego, na którym chcemy ją położyć. Można dzięki temu też wybrać sobie takie świeczniki, organizery, czy flakoniki lub figurki ozdobne, które nie znikną w przestrzeni, w której planujemy je umiejscowić.

Jak szukać odpowiednich ozdób z betonu architektonicznego?

Szukając ozdób z betonu architektonicznego dla siebie, warto zwrócić uwagę na to, jak dużą chropowatość ma struktura betonu architektonicznego zastosowanego do wyprodukowania przedmiotu, który nas interesuje. Poszczególne przedmioty różnią się wagą, zdobieniami, a także poziomem nasycenia koloru – nawet wówczas, gdy jest to odcień szarości, różnice mogą być znaczne.