Porcelanowa zastawa stołowa

Wybór porcelanowej zastawy stołowej to nie lada wyzwanie, niezależnie czy planujemy wręczyć ją komuś w prezencie, czy kupujemy dla własnego użytku. Dobra porcelana powinna wytrzymać kilka lat, nieważne, czy korzystamy z niej codziennie, czy tylko z odświętnych okazji. W wyborze porcelany równie istotne są względy estetyczne; powinna dobrze prezentować się na stole oraz pasować do wystroju wnętrza, w którym będzie używana. Poniżej przedstawiamy kilka porad dla osób planujących zakup porcelanowej zastawy stołowej.

Na co zwracać uwagę przy zakupie porcelany?

Porcelana to często stosowany rodzaj ceramiki, wypalany w wysokich temperaturach, niekiedy sięgających nawet 1500 stopni C. Specyfiką naczyń porcelanowych jest ich długa żywotność, odporność na uszkodzenia oraz działanie substancji chemicznych. Porcelana najwyższej jakości wyrabiana jest własnoręcznie przez specjalistów rzemieślników; własnymi rękoma nadają oni kształt poszczególnym naczyniom, dołączają do nich ozdoby, ucha, uchwyty i liczne inne elementy.

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać przy zakupie porcelany, jest cena – często świadczy o jakości. Ponieważ z porcelany zazwyczaj korzysta się przez kilka lat, warto zainwestować więcej pieniędzy i wybrać produkty lepszej klasy. Nawet niewielka różnica w cenie może przekładać się na znaczącą różnicę w jakości wykonania. Chcąc rozpoznać jakość porcelany warto uwagę na kilka elementów jej wyglądu. Przede wszystkim – porcelana powinna być śnieżnobiała; o wiele rzadziej spotykamy porcelanę kremową. Wszystkie inne odcienie bieli lub szarego nie występują w przypadku porcelany.

Dobrej jakości porcelana powinna przepuszczać światło. Można to sprawdzić, spoglądając na tarczę słońca przez spodek porcelanowy. Jeśli słońce jest przez niego widoczne, oznacza to, że porcelana została wykonana z surowców najwyższej klasy. Warto zaznaczyć, że przepuszczalność światła nie wiąże się z grubością samej warstwy porcelany.

Równie istotna jest powierzchnia naczyń porcelanowych. Powinna być perfekcyjnie gładka, a gdy się ją ustawi pod odpowiednim kątem względem słońca, powinna idealnie odbijać promienie świetlne. Na powierzchni porcelany nie powinny znajdować się żadne pęknięcia, ubytki, ani odróżniające się kolorem punkty.

Wygląd porcelany

Zastawy porcelanowe występują w najróżniejszych stylach, pozwalających na ich dopasowanie do niemal każdej jadalni. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy poszczególnymi modelami. Dostępne są zarówno klasyczne fasony pozbawione dekoracji, o uniwersalnym kształcie, jak i pełne gracji kształtne talerze i filiżanki. Wybierając konkretną porcelanę warto uwzględnić wygląd naszych pomieszczeń; jeśli wyżej cenimy eleganckie fasony niż wygodne uchwyty, warto sięgnąć po coś ozdobnego. Osobom preferującym minimalistyczny lub funkcjonalny wystrój polecamy klasyczną, śnieżnobiałą porcelanę. Znajdziemy także rozwiązania pośrednie – zastawy z ozdobnie wyprofilowanymi brzegami, ze schludnym, ale skromnym zdobieniem.

Porcelana Chodzież

Jednym z czołowych producentów polskiej porcelany jest zlokalizowana w Chodzieży fabryka. Została założona w połowie XIX wieku i do dziś słynie z eleganckich wyrobów, o szykownym stylu i dostojnym wykończeniu. Wygląd współczesnych zestawów porcelany Chodzież został unowocześniony, mimo to zachowały one klasyczny urok, wyraźnie widoczny w pofalowanych krawędziach i filigranowych motywach kwiatowych. Szczególnie dobrze prezentują się serwisy kawowe i herbaciane, wyposażone w liczne elementy m.in. do serwowania deserów. Z uwagi na jej wysoką wartość estetyczną, porcelana Chodzież jest często wykorzystywana podczas eleganckich uroczystości, w drogich hotelach oraz restauracjach. Osobom poszukującym możliwości zakupu przez internet zastawy porcelanowej, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego: hurtowniaporcelany.pl.