chwytak

Chwytaki to urządzenia nie tylko pomocne, ale często wręcz niezbędne podczas prac brukarskich, budowlanych i melioracyjnych. Ich podstawowym zadaniem jest usprawnienie przenoszenia i układania materiałów. Zadanie to tylko na pozór jest proste, ogromna ilość zastosowań i szczegółów różnicujących sprawia, że wybór odpowiedniego narzędzia wymaga starannego przemyślenia. Uwagę należy poświęcić zarówno specyfice pracy, jak i możliwościom technicznym, którymi dysponuje wykonawca. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom chwytaków.

Do czego przyda się chwytak?

Stojąc przed decyzją o wyborze odpowiedniego sprzętu, należy uwzględnić kilka składowych. Priorytetem będzie rodzaj materiału, z którym przyjdzie nam pracować, znaczenie mają zarówno wymiary, waga, jak i kształt poszczególnych elementów. Warto również zwrócić uwagę na surowiec, z którego zostały one wykonane oraz uwzględnić wymaganą precyzję montażu. 

O ile w przypadku niewielkich płyt i bloczków betonowych doskonale sprawdzą się chwytaki ręczne, to w przypadku dużych rur czy też ciężkich głazów o nieregularnym kształcie niezbędne okaże się skorzystanie z urządzeń podwieszanych. W tym wypadku, w zależności od skali przedsięwzięcia, konieczna będzie pomoc cięższego sprzętu w postaci koparki lub dźwigu. Trzeba też pamiętać, że sprawna i bezpieczna praca z chwytakami przeznaczonymi do cięższych zastosowań zazwyczaj wymaga co najmniej dwuosobowej obsługi. 

Rodzaje chwytaków

Zapoznanie z szeroką ofertą chwytaków ułatwia strona internetowa firmy iSprzęt. Znajdziemy tu pełną gamę asortymentu. Począwszy od modeli ręcznych, przez walizkowe chwytaki dedykowane do montażu krawężników, aż po zaawansowane urządzenia przeznaczone między innymi do prac przy przepustach i układaniu rur kanalizacyjnych. Regulowany rozstaw ramion umożliwia szybki, a przede wszystkim bezpieczny transport oraz układanie materiałów brukarskich i budowlanych. Uniwersalność zastosowań zwiększa wyposażenie części urządzeń ręcznych w specjalne mocowanie pozwalające wykorzystać je w roli chwytaków podwieszanych. 

Na specjalną uwagę zasługują chwytaki próżniowe. Podciśnienie generowane przez elektryczne lub spalinowe pompy próżniowe gwarantuje pewny chwyt, co ważne, technologia ta wykorzystuje płyty ssące, co całkowicie eliminuje konieczność korzystania z elementów mocujących w postaci łańcuchów czy haków. Takie rozwiązanie wyklucza ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Technologia ta pozwala również uzyskać wysoki poziom precyzji tak podczas montażu, jak i demontażu. Urządzenia występują w szerokiej gamie wariantów, od modeli lekkich, dedykowanych do pracy z obciążeniami rzędu kilkudziesięciu kilogramów, po modele ciężkie, o udźwigu sięgającym nawet 6 ton. Na wspomnianej wcześniej stronie firmy iSprzęt, poza prezentacją produktową, znaleźć można wiele interesujących artykułów opisujących zarówno konstrukcję, jak i możliwości zastosowania tych przydatnych narzędzi.