Meble w przedpokoju – praktyczność i wygoda

Przedpokój to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Pełni wiele istotnych funkcji. Przechowujemy tam wybrane przedmioty i ubrania albo przechodzimy z niego do pozostałych pomieszczeń. Przedpokój to także pierwsze pomieszczenie, z którym konfrontują się odwiedzający nas goście. Powinien być urządzony przede wszystkim praktycznie i schludnie oraz wyposażony w najważniejsze meble, takie jak szafka na buty, szafa czy lustro, w którym możemy przeglądać się bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób poszukujących inspiracji i pomysłów na urządzenie i zakup mebli do swojego przedpokoju.

Jak urządzić przedpokój?

Przedpokój to pomieszczenie różnej wielkości, w zależności czy mieszkamy w bloku, domu jednorodzinnym czy innej formie zabudowy mieszkalnej. Niektóre gospodarstwa domowe są nawet pozbawione przedpokoju lub jest on połączony z innymi pomieszczeniami, na przykład kuchnią lub garderobą. Najczęściej jednak przedpokoje to pomieszczenia wąskie, małe lub po prostu ciasne. Z tych powodów przystępując do aranżacji przedpokoju, należy starannie zaplanować zakup i ułożenie wszystkich potrzebnych mebli. Najlepiej ograniczyć się w wyborze do minimum, aby nie przeładować i tak ograniczonej przestrzeni. Warto więc zrezygnować z ozdób i estetycznych akcentów, kwiatów, półek czy dużych mebli do siedzenia. Zamiast nich w przedpokoju powinny znaleźć się szafki, lustro, miejsca do wieszania odzieży wierzchniej oraz wycieraczka na buty.

Najważniejszym meblem w przedpokoju jest zazwyczaj szafa, często stosowana w wersji z rozsuwanymi drzwiami. W porównaniu do zwykłych szafek otwieranych na oścież nie absorbują tak dużej ilości powierzchni podłogi. Pozwala to na otwarcie szafy, nawet gdy w przedpokoju znajduje się kilka osób. Często wykorzystuje się także szafy z drzwiami pokrytymi lustrem lub przeszklonymi, które powiększają wizualnie rozmiar danego pomieszczenia.

W każdym przedpokoju powinna znaleźć się także szafka przeznaczona do przechowywania obuwia. Najczęściej stosowane są meble niewysokie, za to długie oraz z kilkoma poziomami regałów, pozwalające na przechowywanie dużej ilości butów. Występują także szafki na buty wysokie, lecz wąskie; są stosowane szczególnie chętnie w niedużych przedpokojach, gdzie nawet najmniejsza powierzchnia podłogi ma znaczenie. Niektóre dostępne szafki pełnią także funkcję siedzisk, co pozwala na wygodne ściąganie i zdejmowanie obuwia nam i naszym gościom.

Istotny jest także wieszak, na którym będziemy wieszać odzież wierzchnią, czapki, szaliki, a także inne elementy naszego ubioru. Do wyboru mamy kilka rodzajów wieszaków, spośród których szczególną popularnością cieszą się trzy. Pierwszy z nich to tradycyjny, często stosowany w biurach i urzędach stojący wieszak na kurtki. Jego zaletą jest nieduża objętość, możliwość swobodnego przestawienia oraz wieszania na nim kurtek z każdej strony. Korzysta się także z wieszaków ściennych, najczęściej wykonanych z drewna, przeznaczonych do mocowania na ścianie. Zajmują jeszcze mniej miejsca niż wieszaki stojące, zazwyczaj jednak umożliwiają powieszenie mniejszej ilości ubrań. Często stosowanym rozwiązaniem jest także zakup mebla wielofunkcyjnego, przykładowo – szafki na buty lub komody połączonych z wieszakiem. W meble do przedpokoju z łatwością zaopatrzysz się w internecie, między innymi w sklepie meblezagrosze.pl.

Ostatnim ważnym akcentem w urządzaniu przedpokoju jest lustro. Najczęściej wykorzystywane są lustra wąskie, lecz wysokie, które pozwalają na obejrzenie całej swojej kreacji wyjściowej – od stóp do głów. Lustro powinno być powieszone w takim miejscu na ścianie, by w trakcie przeglądania się w nim światło padało na całą naszą sylwetkę.