Aranżacja salonu, czyli salon marzeń

Jak aranżować salon?

Pokój dzienny to najważniejsze pomieszczenie każdego domu. Spędzamy w nim niewątpliwie najwięcej czasu, a także zapraszamy naszych gości. Wnętrze to jest zdecydowanie wizytówką naszego mieszkania, jak i nas samych. Aranżacja salonu stanowi jednak niemały problem. Ma on bowiem łączyć wiele istotnych cech. Pragniemy by był zarówno elegancki, przytulny, jak i funkcjonalny. Salon to miejsce porannej kawy, wieczornego filmu, spotkań towarzyskich, czy popołudniowej jogi. Planując zatem aranżację serca naszego domu należy szczegółowo to zaplanować.

W aranżacji salonu najważniejsze trendy czy nasz gust?

Warto przemyśleć, czy pragniemy podążać za trendami, czy za naszym własnym, niepowtarzalnym gustem. Obecne trendy to prawdziwy ocean inspiracji. Możliwe style, do jakich możemy dążyć są niezliczone. W polskich domach królują zarówno salony w stylu eleganckim, skandynawskim, prowansalskim, czy klasycznym. Niektórzy stawiają także na styl eklektyczny – łącząc ze sobą wszelkie możliwości tworząc unikalny efekt końcowy. Warto zatem obrać drogę, jaką pragniemy podążać, w celu przyszłego rozkoszowania się nowym, wymarzonym salonem!

Kompendium salonu

Zanim podejmiemy konkretne działania, opłaca się poznać parę podstawowych zasad aranżacji pokoju dziennego. Bazowe założenie – postaw na światło! Bowiem co innego będzie dawać Ci pozytywną energię na cały dzień?

Zadbaj zatem o duże okna, ściany pokryte jasną farbą i ciepłe oświetlenie wnętrza. Tak stworzona baza pozwolą na stworzenie cudownej przestrzeni, w której każdy poczuje się świetnie. Na ścianach nowoczesnych pomieszczeń królują promienne, subtelne kolory. Dają one nam codzienną dawkę uspokojenia, wyciszenia i odpoczynku od jaskrawych barw szklanych ekranów. Neutralna farba umożliwia także duże pole do popisu w zakresie późniejszej aranżacji i dekorowania – stanowi doskonałe tło dla wyrazistych barw dodatków.

aranzacja salonu nowoczesny salon

Warto wspomnieć o kolejnej zalecie subtelnych ścian – zdecydowanie powiększają one pomieszczenia, nawet te najmniejsze salony! Poprawiają także ich proporcje oraz sprawiają, że wydają się bardziej przestronne. Jeśli osiągnęliśmy już stonowane, czyste i jasne wnętrze możemy przejść do dalszego planowania.

Oryginalność w salonie zawsze w cenie!

Kluczowym elementem salonu jest jego unikalność! Najgorszym, co może się przytrafić młodemu dekoratorowi, to ślepe ulegnięcie dzisiejszej modzie. Nie chcemy przecież, by nasz pokój przypominał większość salonów reszty Polaków. To czego pragniemy, to niebanalność, oryginalny pomysł i wyrażenie naszych pasji i upodobań. Nasz salon powinien być odzwierciedleniem nas samych.

Aranżacja z podziałem na strefy

Salon to pomieszczenie tak wielofunkcyjne, że świetnym posunięciem okazuje się wydzielenie w nim konkretnych stref. Doskonałym dodatkiem, jaki to ułatwia jest niepozorny dywan. Chcąc dla przykładu stworzyć kącik jadalny, wystarczy, że położymy go pod stołem i krzesłami. Strefa spożywania posiłków momentalnie odgrodzi się od strefy wypoczynkowej. Dodatkowo, dywan stanowi genialny element dekoracyjny, który może niesamowicie wzbogacić z pozoru przeciętne wnętrze. Mamy pełne pole do popisu jeśli chodzi o jego kolor, kształt, czy materiał. Sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej estetyczne i dopracowane.

Symbolika i praktyczność w salonie

Podział pokoju dziennego na strefy ma oczywiście wymiar symboliczny. Błędem jest kompletna izolacja poszczególnych miejsc w naszym wnętrzu. Opłacalnym posunięciem jest umieszczenie dużej i wygodnej sofy na środku pomieszczenia. Pamiętajmy, że kluczowa funkcja salonu to wypoczynek po całym dniu ciężkiej pracy.

Zatem kanapa powinna stanowić serce tego wnętrza, element, który przyciąga uwagę i zachęca do spędzania w nim czasu. W celu wydzielenia sfery relaksu ciekawym zabiegiem okazuje się położenie unikalnej tapety na ścianę. Odgrodzi ona ten fragment pokoju, tworząc przytulny kącik wyciszenia. Jeśli planujemy połączyć salon z aneksem kuchennym warto przemyśleć, jak sprytnie oddzielić te dwie sfery. Najprostszym rozwiązaniem jest położenie płytek ceramicznych lub marmurowych, co nie tylko wydzieli miejsce do gotowania, ale także zwiększy funkcjonalność kuchni.

ladny salon ze zlotem

Dobre oświetlenie kluczem do sukcesu

Niedopuszczalne jest pozostawienie naszego salonu mrocznym i odpychającym. Zainwestowanie w odpowiednie oświetlenie to istotny element aranżacji pokoju. Świetnym rozwiązaniem są żarówki ledowe, które pozwolą nam nie tylko oszczędzić, ale też dadzą nam przepiękne, ciepłe światło. Każdy pokój dzienny powinien posiadać dużą, główną lampę lub żyrandol, która równomiernie oświetli całe wnętrze. Jest to taki dodatek, przez który również możemy wyrazić swój styl i poeksperymentować. Obecnie na rynku mamy możliwość skorzystania z szerokiego wyboru ekstrawaganckich, nietuzinkowych lamp, które wspaniale ożywią nasze wnętrze. Dzięki zwykłemu oświetleniu, możemy wprowadzić nieco sztuki do salonu.

Dla miłośników przytulnych wieczorów pod kocem i książką w ręku doskonałą inwestycję stanowi duża lampa stojąca. Pozwoli ona na długie godziny w towarzystwie ulubionej lektury, jednocześnie ubogacając wystrój wnętrza. Należy pamiętać, że jedno źródło światła to zdecydowanie za mało i każda kolejna lampa poprawia komfort użytkowania pomieszczenia. Nie możemy pozwolić, by jakikolwiek fragment salonu pozostał niedoświetlony – to znacznie pomniejsza (na szczęście tylko optycznie) nasz salon!

Eksperymenty? Na plus!

Urządzając wymarzoną przestrzeń nie warto bać się nieoczywistych połączeń, czy najnowszych trendów. Nie bójmy się zatem łączyć stylów i wprowadzać do nich swoje ulubione dodatki. Będąc zainspirowani podróżami, ludźmi, czy muzyką możemy finalnie osiągnąć niesamowity efekt. Warto więc czasem połączyć nowe ze starym, klasyczne z ekstrawaganckim… Jeśli uwielbiasz zieleń, nie obawiaj się ubogacić swojego salonu masą kwiatów i roślin! Gdy pasjonuje Cię blask i posmak bogactwa, czy luksusu, nie zastanawiaj się i dodaj złote wstawki do ramy lustra lub blatu stolika.

Żyjąc w świecie innowacji i dostępu do wszelkich dodatków, mamy szansę w łatwy i szybki sposób stworzyć nasz wyśniony salon. Podczas całego projektu nie wolno zapominać, czego tak naprawdę chcemy i co nam się w głębi serca podoba. Wzbogaćmy więc nasze wnętrze ulubionymi fotografiami, dodatkami i meblami. Najważniejszą jego funkcją jest to, by spełniał w pełni nasze potrzeby!

Źródła materiałów graficznych: https://deko-rady.pl/