Deszczownica

Deszczownice uchodzą za elegancki, komfortowy i wysoce funkcjonalny dodatek do łazienki. Mogą być montowane w wannach i kabinach prysznicowych, choć zdecydowanie częściej te ostatnie stają się ich przybytkiem. Kąpiel pod deszczownicą staje się wyjątkowo relaksująca – urządzenie to emituje delikatny natrysk, przypominający krople deszczu. Ponieważ deszczownice różnią się rozmiarem, sposobem montażu, ilością programów natryskowych, warto wybierać je po dokładnym zapoznaniu się z ich specyfikacją. Poniżej udzielamy porad skupionych na kwestiach praktycznych, które pomogą Ci wybrać zestaw dopasowany do kabiny jak i Twoich preferencji. 

Montaż deszczownicy a ich walory praktyczne i estetyczne 

Miejsce i sposób montażu to podstawowa sprawa, której nie należy ignorować. Źle dobrany zestaw nie będzie nadawał się do baterii w Twojej kabinie lub wannie. Wyróżniamy pod tym względem deszczownice natynkowe i podtynkowe. Od razu zaznaczamy, że pierwsze z nich są bardziej popularne i częściej wybierane. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą wyborem właściwym. 

Deszczownice natynkowe montuje się do baterii znajdującej się powyżej poziomu tynku. Montaż takiej deszczownicy jest bardzo prosty i wymaga jej zamocowania do ujścia w baterii. Minusem tego wyboru jest fakt, że zajmuje nieco więcej miejsca niż zestawy deszczownicy podtynkowej. W trakcie zakupu warto zdecydować się na wybór zestawu, w którym deszczownica stanowi wbudowany w baterię element. Możesz także wybrać deszczownicę bez zestawu, którą przymocujesz do już posiadanej baterii. 

Drugim typem są modele podtynkowe, mniej popularne, jednak w wielu miejscach bardziej odpowiednie niż deszczownice natynkowe. Są przeznaczone do montażu w bateriach podtynkowych, znajdujących się w głębi ściany. Jeśli w Twojej łazience ujście wody nie zostało dostosowane do takiego typu połączenia, wówczas masz dwa wyjścia. Albo zdecydujesz się na kucie ściany i przerobienie aktualnej instalacji, albo zrezygnujesz z zakupu modelu podtynkowego, na korzyść deszczownic natynkowych. 

Deszczownice mniej i bardziej komfortowe 

Podstawową sprawą użytkową w wyborze deszczownicy jest rozmiar i kształt jej słuchawki, a także ilość programów natryskowych, które może oferować. Polecamy sięgać po modele stosunkowo duże, których słuchawka będzie w stanie skropić całe ciało osoby biorącej prysznic. Średnica 30 cm to wybór idealny do kabiny prysznicowej o przeciętnych rozmiarach (80×80 cm), choć znajdziesz także słuchawki dwukrotnie szersze. Wśród dostępnych słuchawek znajdują się produkty o kształcie okrągłym oraz kwadratowym. Polecamy też zwrócić uwagę na obecność mechanizmu kulowego, który pozwala zmienić kąt nachylenia natrysku. 

Im więcej programów natryskowych oferuje dana deszczownica, tym lepiej dla jej użytkowników. Warto wybierać urządzenia wyposażone w przynajmniej kilka różnych rodzajów natrysku. Oprócz zwykłego natrysku ważna jest też możliwość emitowania strumienia wysoce rozproszonego oraz strumienia o maksymalnie delikatnym, „skapującym” natrysku.

Wbrew pozorom, zakup deszczownicy nie jest zadaniem trudnym. Wiele sklepów stacjonarnych i online oferuje rozbudowany wybór deszczownic, o zróżnicowanym rozmiarze, konstrukcji, sposobie wykonania i montażu. Polecamy sięgać po produkty od polskiego dostawcy E-lazienki, którego deszczownice znajdziesz pod linkiem: https://elazienki.pl/k/prysznice/deszczownice/.