Sterowniki należy dobierać pod kątem konkretnych aplikacji, z którymi będą współpracować. Źle dobrane sterowniki nie będą sobie radzić z obsługą wszystkich urządzeń, generując dodatkowe problemy i komplikacje. Wybór sterownika powinien zostać skonsultowany z profesjonalnym doradcą, który pomoże odnaleźć rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Poniżej przyglądamy się ofercie sterowników PLC dla aplikacji przemysłowych, produkcyjnych i automatycznych oraz udzielamy praktycznych porad związanych z ich wyborem i użytkowaniem.
Sterowniki programowalne do aplikacji przemysłowych
Podstawowym elementem każdej aplikacji automatycznej i przemysłowej jest obsługujący je sterownik PLC. Te uniwersalne, niewielkich rozmiarów urządzenia, pozwalają na precyzyjne sterowanie pracą wielu urządzeń i maszyn, a także ich rozbudowanych układów – na przykład linii produkcyjnych. Główną funkcją jest oczywiście możliwość wielorakiego sterowania i programowania poszczególnych działań, niezbędnych dla podtrzymania procesu produkcyjnego.
Sterowniki PLC są także odpowiedzialne za obsługę układów wejścia i wyjścia, udostępnianie danych do obsługi paneli operatorów i systemów nadrzędnych. Są także odpowiedzialne za prawidłowy przebieg komunikacji pomiędzy poszczególnymi maszynami wykonawczymi.
Nowa generacja sterowników PLC
W ciągu ostatnich lat sterowniki PLC przeszły niemałą zmianę. Obecnie oferowane rozwiązania są wyposażone w najwyższej klasy procesory. Dzięki ich obecności możliwa jest realizacja wielu skomplikowanych procesów w tym samym momencie, z ich pełną synchronizacją. Sterowniki PLC nadają się także do zintegrowania z nowoczesnymi systemami kontroli i bezpieczeństwa “Safety”.
W porównaniu do klasycznych sterowników PLC nowoczesna generacja tych urządzeń pozwala na zarządzanie zasilaniem – nie tylko na jego całkowite odłączanie, ale także na selektywne uruchamianie i wyłączanie. Również dodatkowe funkcje bezpieczeństwa – pozwalające na pełną kontrolę zasilania – wnoszą nową jakość do zarządzania produkcją.
Dużą zaletą nowoczesnych sterowników PLC jest także możliwość licencjonowania tworzonych rozwiązań i ich bezpiecznego przechowywania. W ten sposób masz pewność, że żadne inne przedsiębiorstwo nie będzie mogło skopiować Twojego oprogramowania, lub w inny sposób uzyskać do niego dostępu.
Sterownik PLC – coś więcej niż tylko kontrola
Oferowane dziś sterowniki PLC nie są już kojarzone wyłącznie z funkcjami ochronnymi. Dla ich nabywców równie istotna jest możliwość wykonywania skomplikowanych działań matematycznych i analitycznych, a także magazynowanie danych i sprawne komunikowanie się z wszystkimi pozostałymi komponentami danego układu, w tym także z urządzeniami zewnętrznymi (obsługiwanymi przez ethernet).
Dużą zaletą jest także możliwość obsługi przez internet, a tym samym – przez urządzenia mające do niego dostęp. Wielu użytkowników dokonuje tego za pośrednictwem przeglądarki, na laptopie lub telefonie. Stanowi to duże ułatwienie oraz poszerza możliwość kontroli pracy. Warto też wspomnieć o możliwości dostosowania systemów PLC do pracy z falownikami czy serwonapędami, która to funkcja stanowi dziś w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych standard.