Samodzielne stworzenie projektu łazienki nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie w blokach często mamy do czynienia z sytuacją, w której pomieszczenie to jest małe, ma nietypowy kształt lub jest z innych względów nieustawne. Nie oznacza to jednak, że samodzielne projektowanie łazienki, nawet bardzo nietypowej, jest niemożliwe. Aby powstałe w ten sposób wnętrze było funkcjonalne i estetyczne, należy jednak przestrzegać pewnych podstawowych zasad.
Potrzeby użytkowników
Każde pomieszczenie w domu powinno być dopasowane do potrzeb, upodobań oraz ograniczeń osób, które mają z niego korzystać. Również samodzielnie projektując łazienkę, należy starannie przemyśleć dobór poszczególnych sprzętów oraz ich rozmieszczenie. Przykładowo, choć standardem w naszych domach jest obecność jednej umywalki, czasem znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie instalacja dwóch. Z kolei to, jaki prysznic do łazienki wybrać, zależy od tego, czy w domu mieszkają małe dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne — w każdym przypadku sprawdzi się inny typ kabiny i brodzika. Prysznic to za mało? Trzeba wówczas zastanowić się, jaką wannę wybrać.
Projekt łazienki z wanną może uwzględniać również potrzeby osób, które preferują kabiny prysznicowe — montaż specjalnego, szklanego parawanu pozwala cieszyć się zaletami obydwu opcji.
Konieczne też jest określenie, ile miejsc do przechowywania jest naprawdę koniecznych. Umieszczenie w łazience zbyt małej ilości półek lub szafek może zaowocować wiecznym bałaganem. Z kolei gdy jest ich za dużo, część z nich może niepotrzebnie zabierać przestrzeń.
Zagospodarowanie przestrzeni
Podstawą dobrej aranżacji łazienki jest optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Choć szczególnie ważne jest to w przypadku pomieszczeń, które są małe lub mają nietypowy kształt, również projekt dużej łazienki musi uwzględniać rozmiary oraz wzajemnie położenie rozmaitych sprzętów. Często wręcz milimetry decydują o tym, czy otwarcie pralki, kabiny prysznicowej czy szafki będzie łatwe i możliwe w każdej chwili.
Konieczne jest uwzględnienie odpowiedniej ilości wolnego miejsca przed umywalką, sedesem oraz wejściem do kabiny prysznicowej lub wanny. W przypadku pralki trzeba z kolei uwzględnić konieczność postawienia przy niej miski na pranie oraz swobodnego wkładania i wyjmowania rzeczy. W każdym przypadku żelazną zasadą projektowania łazienki jest to, że lepiej pozostawić za dużo pustej przestrzeni, niż za mało.
Co ważne, nie można ograniczać się wyłącznie do narysowania rzutu pomieszczenia „z lotu ptaka”. Tworząc projekt łazienki na poddaszu, z oknem lub pod schodami, trzeba uwzględnić także wysokości poszczególnych elementów wyposażenia oraz możliwość komfortowego korzystania z nich przez wszystkich domowników.
Spójny i przemyślany styl
Korzystanie z każdego pomieszczenia będzie o wiele przyjemniejsze, jeśli będzie ono urządzone w przyjemny dla oka, estetyczny sposób. Jak można samemu zaprojektować łazienkę, która będzie wyglądać harmonijnie i stylowo?
Przede wszystkim należy określić, jaki styl najbardziej pasuje do naszego poczucia estetyki, możliwości, jakie daje pomieszczenie, ale także budżetu. Zakup niektórych rodzajów elementów wyposażenia lub materiałów wykończeniowych może wiązać się z koniecznością poniesienia większych wydatków w celu uzyskania upragnionego efektu.
Tworzenie projektu warto poprzedzić poszukiwaniem inspiracji oraz przykładowych aranżacji. Pozwoli to określić motyw przewodni oraz wiążące się z nim kolory, materiały oraz design różnych sprzętów. Dobre przygotowanie na tym etapie jest ważne szczególnie w przypadku projektu małej łazienki — w niewielkich pomieszczeniach łatwiej bowiem o wrażenie chaosu czy przytłoczenia nadmiarem detali.
Wykorzystanie iluzji optycznych
Jak zaprojektować łazienkę, by wydawała się przestronniejsza niż w rzeczywistości? Wykorzystując rozwiązania, które optycznie powiększają przestrzeń lub korygują jej proporcje.
Pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie większego, jeśli będą w nim dominować jasne kolory. Oprócz tego warto zastosować w nim takie elementy jak przeszklenia, błyszczące powierzchnie (w tym płytki) oraz duże lustra.
Dobrym pomysłem jest też ograniczenie ilości sprzętów stojących na podłodze i zastąpienie ich podwieszanymi wersjami. W przypadku projektów łazienki z prysznicem można zastosować modne obecnie rozwiązanie walk-in.
Samodzielne projektowanie łazienki jest dla osoby bez doświadczenia bardzo dużym wyzwaniem. Z pewnością wymaga czasu oraz zaangażowania, szczególnie że gotowa aranżacja będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. Jeśli jednak tworzenie jej samemu okaże się zbyt trudne, zawsze można skorzystać z usług profesjonalnego projektanta i cieszyć się doskonale rozplanowaną i stylową łazienką.