Osoby szukające nieruchomości w konkretnej okolicy zazwyczaj mają możliwość zakupu nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera lub nabycia istniejącego już lokum. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Czy zawsze istnieją takie same wady i zalety mieszkań z rynku wtórnego? Na co zwracać szczególną uwagę. Na te pytania odpowiedzą eksperci z geogrupa.pl.
Remonty, naprawy, renowacje
Wg wielu największą korzyścią płynącą z zakupu mieszkania od dewelopera jest to, że dostaje się zupełnie nowy produkt, w którym nie trzeba przeprowadzać żadnych poważnych konserwacji, remontów ani napraw przez następne trzy do pięciu lat. W przypadku lokali z drugiej ręki nie można mieć pewności co do stanu założonych tam instalacji i użytych materiałów.
Kwestia remontów bardzo wiąże się z ceną inwestycji. I choć mieszkania z rynku pierwotnego są przeważnie o wiele droższe od tych z rynku wtórnego, to jednak nie wymagają one aż takich nakładów finansowych po dokonaniu transakcji.
Dowiedz się więcej na: geogrupa.pl
Swoboda wyboru
Kolejną korzyścią związaną z zakupem nowej nieruchomości jest to, że nabywca może wybrać preferowany przez siebie układ, wielkość pokoi i zazwyczaj ma listę wykończeń, na które może się zdecydować.
Z drugiej jednak strony mówi się, że lepsze jest oglądanie mieszkania, które jest już wyposażone we wszystkie niezbędne elementy i pozwala na swobodne funkcjonowanie. Decydowanie się na budynek, który jeszcze fizycznie nie istnieje, często bywa ryzykownym przedsięwzięciem, ponieważ w trakcie budowy początkowy projekt może się nieco ulec zmianie.
Czytelność umów
W umowach budowlanych zazwyczaj dopuszcza się odstępstwa – do pięciu procent wszystkich uzgodnionych elementów może różnić się od tych pierwotnie uzgodnionych. Nabywa nieruchomości z rynku pierwotnego powinien więc przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu skonsultować się ze specjalistą, który wytłumaczy mu wszystkie zagadnienia związane z umową. Wielu deweloperów, w tym geogrupa.pl, prowadzi takie usługi dla swoich klientów.
Nieco gorzej prezentuje się czytelność umów w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Tu wiele zależy od sprzedającego i jego wiarygodności. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre osoby mogą podawać fałszywe dane lub zatajać pewne informacje dotyczące np. stanu prawnego nieruchomości. W przypadku nabywania takiego lokum skorzystanie z usług doświadczonego adwokata może być dobrym rozwiązaniem, które zaoszczędzi nabywcy wielu problemów w przyszłości.