To, na jakie ogrzewanie domu się zdecydujemy, wpływa na nasz komfort życia, ale też… koszty użytkowania domu. Mało tego, sposób ogrzewania wpływa również na sposób jego oddziaływania na środowisko i determinuje zarówno warunki, jak i miejsce zainstalowania źródła ciepła. Jak się okazuje, znalezienie doskonałego miejsca na pompę ciepła wcale nie jest aż takie… trudne!
Kilka słów na temat pompy ciepła
Jeżeli projekty domów jednorodzinnych uwzględniają zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania domu, z całą pewnością zapewnią one komfort przygotowywania wody użytkowej, zwalniając z obsługiwania urządzenia i gwarantując dość niskie… koszty eksploatacji. To zatem bardzo dobry wybór na przyszłość! Pompy ciepła nie emitują bowiem spalin, przyczyniając się do ograniczenia niezbyt korzystnego oddziaływania owych spalin na środowisko. Pamiętaj jednak o tym, że aby kupić pompę ciepła i zainstalować ją, należy wydać trochę więcej… pieniędzy. Właśnie to stanowi problem dla wielu z nas.
Załóżmy jednak, że chcesz mieć w domu pompę ciepła. Wielkim plusem będzie to, że dom jednorodzinny wcale nie będzie potrzebował do niego… kotłowni! Pompa ciepła wcale nie musi być bowiem w niej zainstalowana. Możesz zrobić to tak naprawdę w zupełnie dowolnym miejscu niemal… całego domu!
Pompa ciepła – gdzie ją zainstalować?
Zanim zaczniesz montować pompę ciepła warto uwzględnić kilka istotnych elementów:
– wymiar urządzenia,
– współpracującą instalację,
– komfortowe dojście do głównych podzespołów – to ważne, gdyby przypadkowo doszło do awarii pompy ciepła,
– hałas towarzyszący pompie ciepła – zwróć uwagę na ten parametr, zwłaszcza w przypadku powietrznej pompy ciepła.
Nie zapomnij również o tym, że pompa ciepła powietrze-woda instalowana powinna być na zewnątrz. Pozostałe pompy możesz umieścić chociażby w:
- holu
- schowku pod schodami
- pomieszczeniu znajdującym się na strychu
Jeżeli chciałbyś umieścić pompę ciepła w jednym z właśnie tych pomieszczeń, warto będzie postawić na pompę… kompaktową. Dlaczego? Otóż, wszystkie elementy owej pompy – czyli naczynie wzbiorcze, zawory bądź pompy obiegowe – zamknięte są w jednolitej i estetycznej obudowie.
Wymagania pompy co do wymiarów
Jeżeli chodzi o wymiary pompy ciepła, to wymagania wynikają w największej mierze głównie z tego, jakie wytyczne wskazał nam w instrukcji… producent. Wytyczne owe wskazują wówczas na odległości, jakie warto zachować od ścian bądź pozostałych elementów wyposażanie danego miejsca, w jakim będzie stała pompa ciepła.
W tym momencie warto wspomnieć będzie o jeszcze jednej kwestii. Pompa ciepła nie posiada paleniska, zatem nie będzie narzucać wymagań przeciwpożarowych bądź tych, które dotyczą wentylacji (jak to bywa np. w kotłach grzewczych). Spaliny nie są odprowadzane, zatem budowanie komina też nie jest koniecznością. Konieczne nie jest również uzależnianie prac od działania mechanicznej wentylacji bądź kuchennego okapu – a tak bywa w przypadku kotłów tradycyjnych, z otwartą komorą spalania. Same zalety, prawda?
Pompa ciepła kontra hałas
Jeżeli chcesz wybrać doskonałe miejsce na montaż pompy ciepła powietrze-woda, zwrócić trzeba uwagę przede wszystkim na odgłosy pracy urządzenia. Zwłaszcza wówczas, gdy pompa musi zostać ustawiona blisko okien domu parterowego czy szeregowego – ze względu na dość graniczony teren zewnętrzny na jej zainstalowanie. Pomyśl o tym koniecznie, gdy pompa ma znajdować się zwłaszcza niedaleko… sypialni! Urządzenie nie może wydmuchiwać powietrza w kierunku ściany domu, ani nie powinno utrudniać swobodnego przepływania powietrza. W tym celu, pompa ciepła nie może zostać umieszczona w zagłębieniu, ponieważ jej efektywność i wydajność znacznie się wówczas… zmniejszy!
Pamiętaj, że…
Pod żadnym pozorem pomp ciepła nie powinno się ustawiać w miejscach, w jakich występuje spora wilgotność. Przez instalację przepływa bowiem duża ilość zimnego powietrza. Pomieszczenie, w którym będzie stała pompa ciepła, powinno być suche i chłodne, a także posiadać sprawnie działającą… wentylację!