Gdzie bezpiecznie lokować swoje oszczędności?

Jak pokazuje praktyka trzymanie swoich oszczędności w domu, nie jest najlepszym pomysłem. Nie dość, że pieniądze tracą na wartości, to jeszcze możemy je stracić w wyniku pożaru lub kradzieży. Posiadając większy kapitał, dobrze jest go ulokować na lokacie lub innym produkcie bankowym, zapewniającym oprocentowanie. Takie rozwiązanie to nie tylko bezpieczeństwo, ale również dodatkowe odsetki.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę?

Wybierając lokatę na pewno trzeba zwrócić uwagę na oprocentowanie i nie chodzi tutaj tylko o jego wysokość ale również rodzaj. Na rynku bankowości wyróżniamy lokaty z oprocentowaniem zmiennym lub stałym. Oprocentowanie zmienne, jak sama nazwa wskazuje, zmienia się podczas trwania depozytu. Na jego wysokość wpływa wiele czynników, takich jak stopy procentowe NBP oraz stawki lokat międzybankowych WIBOR. Jeśli chodzi o oprocentowanie to mamy pewność, że nie zmieni się podczas całego okresu trwania lokaty. Dzięki temu, już w momencie podpisania umowy, możemy obliczyć ile wyniosą uzbierane odsetki.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest częstotliwość kapitalizacji odsetek. Najlepiej, żeby odbywała się ona jak najczęściej, ponieważ oznacza ona dopisywanie odsetek do naszego kapitału zgromadzonego na lokacie. Tak więc, im częściej się ona odbywa, tym większy zysk dla nas.

Wybierając lokatę należy liczyć się z tym, że nasze oszczędności zostaną zamrożone na określony czas, a ich wcześniejsza wypłata grozi utratą części lub nawet całości uzbieranych do tej pory odsetek. Na szczęście lokatę bankową można założyć zarówno na kilka miesięcy, jak i na kilka lat. Aktualnie oprocentowanie pomiędzy lokatami krótkoterminowymi, a długoterminowymi nie będzie się tak bardzo różnić. Standardowo lokaty z dłuższym terminem zapadalności mają wyższe oprocentowanie, ponieważ bank może przez dłuższy czas dysponować zdeponowanymi pieniędzmi. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej ofert promocyjnych, dotyczących lokat krótkoterminowych, w których oprocentowanie zdecydowanie przewyższa standardowe oferty. Należy jednak pamiętać, że oferty te generowane są w celu przyciągnięcia nowych klientów i można z nich skorzystać tylko raz.

Więcej informacji na temat oszczędzania na lokatach znajdziesz na polskabankowosc.com.pl/ranking-lokat-bankowych