Nowoczesne usprawnienia w kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym zawsze wiele się dzieje, a jednocześnie potrzebuje ona do prawidłowego funkcjonowania dużej ilości sprzętu. Talerze, sztućce, kubki, garnki i akcesoria elektroniczne wręcz piętrzą się w szufladach, na półkach i blatach. Niestety, dostęp do nich jest z tego powodu utrudniony. Wówczas, najczęściej dla wygody, sięgamy po to, co stoi najbliżej, a pozostałe rzeczy tkwią w szafkach, kompletnie nieprzydatne. Pora to zmienić!

Organizacja kuchni

Planując nową aranżację w kuchni warto zadbać o to, by cała przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna. W szczególności jeśli rodzina jest duża, porządek i usystematyzowanie okazują się niezbędne do swobodnego wykonywania codziennych obowiązków. Dotyczy to zarówno przestrzeni otwartych, takich jak półki i blaty, jak również zamkniętych za drzwiczkami szafek.

Również same szafki powinny być skonstruowane tak, aby umożliwiały optymalne wykorzystanie całej przestrzeni. Ich odpowiednie ciągi, łączące ze sobą zlew, kuchenkę (lub płytę grzewczą) oraz lodówkę ułatwią pracę i pozwolą na łatwiejsze zachowanie ładu.

Moda na szuflady

W wielu nowoczesnych aranżacjach szuflady zastępują tradycyjne szafki. Głębokie szuflady potrafią pomieścić w sobie wszystkie akcesoria, przybory i urządzenia kuchenne. Ustawione obok siebie, a nawet podzielane przegródkami, które można modyfikować w dowolnej chwili zgodnie z nowym zapotrzebowaniem, wszystkie przedmioty są łatwe do znalezienia. Po skończonej pracy łatwo je również odłożyć na ich właściwe miejsce, gdyż często po prostu nie pasują do innej przestrzeni.

Najbardziej istotną zaletą szuflad, oprócz utrzymywania ładu, jest to, że przesuwają one niezbędne przedmioty do nas. Nawet jeśli coś znajduje się w najniżej położonej szufladzie, wymaga jedynie pochylenia się i podniesienia. Nie trzeba klękać, gimnastykować się, ani nie ma obawy, iż nie zauważymy poszukiwanego przedmiotu dlatego, że jest zbyt ciemno lub inne akcesoria go zasłoniły.

Tymczasem najniższa półka szafki w wielu domach pozostawała miejscem najsłabiej wykorzystanym. Wyjmowanie przedmiotów, które stały na jej końcu, zazwyczaj oznaczało, iż należy przyklęknąć, a następnie wyciągniętą ręka odnaleźć odpowiednią rzecz. Pozostałe przedmioty i wyższa półka odcinały dostęp światła, a jednocześnie utrudniały wydobycie czegokolwiek z dna szafki. Z szufladami nie będzie już takich problemów.

Kosze cargo

Kolejnym przykładem wygodnych rozwiązań są kosze cargo. Nie stanowią one typowej szuflady, ale system połączonych ze sobą metalowych koszyków, które można wspólnie wysunąć. W zależności od swojej wielkości, pozwalają one na przechowywanie małych lub dużych przedmiotów, po które można z łatwością sięgnąć. Wąskie wersje idealnie sprawdzą się jako zagospodarowanie ciasnej przestrzeni, w której dzięki temu zmieszczą się wszystkie słoiki czy pudełeczka.

Istnieją również rozwiązania, specjalnie przygotowane z myślą o szafkach narożnych. Obrotowe lub wysuwane kosze pozwalają na efektywne wykorzystanie narożnych mebli, a jednocześnie utrzymanie w nich porządku. Szczególnie interesujące są kosze cargo Magic Corner, dostępne w firmie LOCKER. Są one wysuwane niezależnie od siebie i efektywnie zagospodarowują przestrzeń. Wyglądając przy tym niezwykle dekoracyjnie.