Sytuacja na rynku paliw opałowych na bazie węgla jest w naszym kraju dość specyficzna. Wynika to z kilku ważnych czynników. Przede wszystkim, w Polsce znajduje się ponad 20 różnych kopalni węgla, które dostarczają znaczną ilość tego surowca. W rezultacie, punkty skupu opału są często przeładowane różnymi typami węgla, co skłania nieuczciwych sprzedawców do mieszania ich różnych jakościowo odmian. Z pozycji klienta, nie zawsze mamy możliwość oceny, czy kupowane przez nas paliwo jest dobrej, czy złej jakości. Sytuacja ta dotyczy wyjątkowo często ekogroszku – popularnego paliwa stałego, cieszącego się już od kilku lat niesłabnącą w naszym kraju popularnością.
Zalety korzystania z ekogroszku
Ekogroszek to paliwo szczególne. Wiedzą o tym wszyscy jego użytkownicy, zarówno ci, którzy za pomocą ekogroszku ocieplają własne gospodarstwa domowe, jak i ci, którzy używają go do wytwarzania ciepła w wielkich budynkach – biurowcach, fabrykach, szpitalach, czy szkołach. W czym tkwi wyjątkowość tego paliwa? Otóż jest ono wyjątkowo wysokokaloryczne, co przekłada się na ilość produkowanego ciepła. Zarazem, w ekogroszku zawarta jest nieduża ilość zanieczyszczeń, takich jak siarka, woda lub określone substancje niepalne. Użytkowanie ekogroszku warto docenić także z uwagi na jego niski poziom spiekalności. Oznacza to, że w trakcie spalania, paliwo to nie osadza się na ścianach pieców, gdzie zmieniałoby się w trudne do usunięcia zabrudzenia. Należy także zaznaczyć, że ekogroszek to paliwo ekologiczne – spełnia wszelkie unijne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń w trakcie spalania paliw stałych.
Ekogroszek – na co zwracać uwagę w trakcie zakupu?
Ekogroszek to niestety paliwo, które często jest podrabiane. Oznacza to, że kupując je, możemy w rzeczywistości nabyć inną odmianę paliwa tworzonego z węgla, zazwyczaj o zdecydowanie gorszej jakości. Podrabiany ekogroszek składa się nie z drobnego granulatu węgla, lecz z węglowego miału wymieszanego z lepiszczem o słabej jakości opałowej. Dodatkowo, w tego typu podrabianych paliwach znajduje się wysoka zawartość zanieczyszczeń – zwłaszcza popiołu. W rezultacie nabywane wówczas paliwo jest zdecydowanie mniej skuteczne w produkcji ciepła.
Wiele osób szuka sprawdzonych sposobów pozwalających ocenić, czy nabywane paliwo jest ekogroszkiem naprawdę, czy tylko z nazwy. Podpowiadamy zatem, na co należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu, by nie paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy.
Przede wszystkim, należy ocenić rozmiary bryłek węglowych tworzących nabywane przez nas paliwo. Jeśli znajduje się wśród nich zbyt wiele miału – oznacza to, że możemy mieć do czynienia z podrabianym ekogroszkiem. W przypadku prawdziwego ekogroszku, zawartość miału nie powinna wynosić więcej niż kilka procent, maksymalnie 10%. Co równie ważne, zawartość składników niepalnych nie powinna wynosić więcej niż 12%. Proporcje te dotyczą wszystkich dostępnych na naszym rynku gatunków ekogroszku.
Oceniając wygląd ekogroszku warto także przyjrzeć się jego wilgotności. Typowy ekogroszek jest bowiem delikatnie wilgotny, co oczywiście nie stanowi większego problemu w użytkowaniu go. Przed umieszczeniem w piecu ekogroszek bowiem zazwyczaj się osusza, pozwalając nadmiarowi wilgoci odparować. Nieobecność wilgoci może być jednak sygnałem alarmującym w momencie zakupu.