Nawierzchnia akrylowa głównie wykorzystywana jest do budowy kortów tenisowych. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie od 2002 roku niebieski kort akrylowy stał się znakiem prawnie zastrzeżonym jako “US Open Blue”. Jednak nie tylko w Ameryce Północnej stosuje się akrylowe korty tenisowe. Gro innych tenisowych turniejów również korzysta z tego typu rozwiązań. Jakie zalety mają nawierzchnie akrylowe?
Zalety nawierzchni akrylowych
Korty akrylowe http://www.tenistal.com.pl/oferta/nawierzchnie/nawierzchnie-akrylowe/ wykonuje się z wysokiej jakości żywic. Wszystko zaczęło się w 1953 roku od eksperymentu z farbą akrylową, kiedy to Bob Caldwell pomalował amerykańskiemu biznesmenowi prywatny kort umieszczony w ogrodzie. Bardzo szybko okazało się, że farba nie ściera się, zachowuje kolor i jasność. Po prostu jest wyjątkowo trwała. Od tamtej pory prace nad nową nawierzchnią ruszyły jak z kopyta, a obecnie możemy korzystać z akrylowych nawierzchni w różnych kolorach i wzorach.
Największą zaletą kortów akrylowych jest ich wytrzymałość. Nawierzchnia jest twarda i odporna na warunki atmosferyczne. Jednocześnie nie obciąża stawów i chroni zawodnika przed kontuzjami. Można używać jej zarówno wewnątrz jak i zewnątrz, co jest istotne w przypadku kortów tenisowych. Nawierzchnia akrylowa sprawdzi się w krytej hali i na otwartej przestrzeni. Charakteryzuje ją dobra przyczepność obuwia, co jest niezbędne dla bezpieczeństwa osoby grającej. Dzięki temu poprawia się też dynamika gry. Taka nawierzchnia jest również antypoślizgowa, dzięki czemu amortyzuje ruchy zawodnika. Piłka tenisowa na nawierzchni akrylowej odbija się ze średnią szybkością i na równie umiarkowaną wysokość. Akrylowe korty tenisowe wyróżniają się elastycznością, paroprzepuszczalnością i ograniczoną przesiąkliwością. Ta ostatnia cecha powoduje, że nawierzchni akrylowych można bez problemu używać na kortach zewnętrznych. Jako zaletę można wymienić także stosunkowo niską cenę i prawie, że zerową bezobsługowość, co oznacza, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji.
Nawierzchnie akrylowe – gdzie jeszcze?
Korty tenisowe to nie jedyne zastosowanie nawierzchni akrylowych. Bardzo często wykorzystuje się je również do budowy profesjonalnych boisk do koszykówki, a także wielofunkcyjnych boisk szkolnych. Co więcej, równie dobrze sprawdzają się do budowy skate parków i placów zabaw. Nawierzchnie akrylowe stosuje się także w budownictwie – przy produkcji tarasów, a nawet parkingów. Dzięki temu, że jest odporna na czynniki zewnętrzne, a w tym ścieranie nawierzchnia akrylowa charakteryzuje się długą żywotnością.
Jak powstaje nawierzchnia akrylowa?
Nawierzchnia akrylowa nakładana jest warstwowo. Po wyschnięciu jednej warstwy nakłada się kolejną. Każdą warstwę nanosi się ręcznie, przy pomocy specjalnych narzędzi. Podbudowa, czyli dolna warstwa powstaje na bazie betonu lub asfaltobetonu. Natomiast to wierzchnia warstwa odpowiada za nadanie pożądanego koloru nawierzchni. Więcej o nawierzchni akrylowej możesz dowiedzieć się na stronie TENISTAL.