Dla niektórych remont to pojęcie abstrakcyjne, a dla innych niemalże codzienność, ponieważ co jakiś czas odświeżają któreś z pomieszczeń w mieszkaniu lub domu. Niektórzy przebierają się w strój to brudnych robót i remontują samodzielnie, inni szukają wyspecjalizowanej ekipy, która szybko i profesjonalnie wykona całość prac. Z tych dwóch opcji oczywiście ta pierwsza jest tańsza i daje zdecydowanie większą satysfakcję, szczególnie że rozwój technologii, materiałów i urządzeń jest tak duży, że znacznie ułatwia pracę nawet laikom.

Tanio znaczy samodzielnie

Warto pamiętać, że pod hasłem „tani remont” nie musi się kryć ani kiepska jakość materiałów, ani przeciętne wykonanie. Dużo jesteśmy w stanie zaoszczędzić ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi oraz tym, że większość robót (jeśli nie wszystkie) wykonamy sami. Skarbnicą wiedzy dla mniejszych lub większych laików jest Internet z gotowymi instrukcjami, jak kłaść płytki, położyć panele, czy nawet pomalować ścianę. Poza tym warto polować na promocje w marketach budowlanych i pamiętać, że wynajem sprzętu do remontów zapewnia np. firma Boels. Dzięki temu nie musimy myśleć o kupowaniu drogich, profesjonalnych urządzeń, z których będziemy korzystać okazjonalnie.

Planowanie jest najważniejsze

Najważniejsze, szczególnie przy taniej inwestycji, jest dokładne zaplanowanie zakupów i całego remontu. Robienie czegoś szybko nigdy nie będzie się opłacało. Poza tym dzięki zaplanowaniu unikamy chaosu, błędów i nerwów, bo przecież je też należy oszczędzać. Jeśli już obniżyliśmy koszty poprzez rezygnację z fachowców (oczywiście w tych robotach, które jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać), nie opłaca się jednak oszczędzać na wysokiej klasy materiałach. Będą one nam bowiem służyły przez lata. Warto więc poświęcić czas i poszukać wybranych farb, paneli czy wykładzin w sklepach internetowych lub outletach. Przy większych ilościach różnice cenowe mogą być bardzo duże. Warto również poszukać rzeczy i materiałów unikatowych, ciekawych i niestandardowych aranżacji, które sprawią, że nasze wnętrze będzie wyglądało nieszablonowo – rodem z magazynu designerskiego.

Wiele osób decyduje się na ciekawe rozwiązania – malowanie płytek zamiast położenia nowych, wymianę elementów ceramiki lub oświetlenia. Takie odświeżenie połączone z malowaniem i zmianą podłogi sprawia wrażenie, jakbyśmy zrobili w domu bardzo dużo. Co najważniejsze, to nam ma się podobać, a satysfakcja z własnej pracy jest nie do zastąpienia.