Przedsiębiorstwa, zarówno te duże, jak małe, często muszą zmagać się z rozmaitymi problemami prawnymi. Wówczas wskazane jest skorzystać z pomocy kancelarii, która specjalizuje się w obsłudze prawnej firm. Jakie korzyści ma takie rozwiązanie?

Reprezentowanie klienta

Wielu osobom obsługa prawna firm kojarzy się głównie z reprezentowaniem klienta biznesowego przed obliczem sądu w wypadku rozstrzygania sporów na drodze sądowej. Jest oczywiście prawidłowe, lecz bardzo wąskie rozumowanie tego pojęcia.

Obsługa prawna firm obejmuje bowiem także reprezentowanie klienta w kontaktach z dłużnikami (również w zakresie przygotowywania profesjonalnych pism wzywających do zapłaty należności) oraz wszelkimi organami administracyjnymi.

Sprawowanie pieczy nad poprawnością prawną zawieranych umów

Każdy przedsiębiorca wie, jak poważne konsekwencje może nieść za sobą nieroztropnie zawarta umowa. Często pomoc prawnika jest niezbędna w kontaktach z kontrahentami, którzy chętnie wykorzystują kruczki i niejasności wynikające z zawartej umowy. Prawnicy specjalizujący się obsłudze prawnej firm nie tylko opiniują pisma podpisywane przez swoich klientów, ale także pomagają je sporządzić w taki sposób, by były one jak najbardziej korzystne.

Często osoby prowadzące własną działalność nie posiadają zbyt szerokiej wiedzy w zakresie prawa gospodarczego. Z tego powodu niejednokrotnie umowy, jakie zawierają nie są zgodne z obowiązującymi przepisami. W takich wypadkach mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej – nieznajomość prawa nie zwalnia bowiem z jego przestrzegania. Nieocenioną pomocą jest wówczas prawnik, który zadba o to, by wszystko przebiegało jak najbardziej poprawnie; dzięki temu można uniknąć przykrych konsekwencji.

Przekształcanie spółek

Przekształcanie firm i spółek to długotrwały i skomplikowany proces. Wymaga on nie tylko ogromnej wiedzy z zakresu obowiązujących przepisów (które na dodatek często ulegają zmianom), ale także świetnej orientacji w poszczególnych procedurach administracyjnych. Niestety te często przerastają przedsiębiorców.

Prawnicy zajmujący się obsługą prawną firm są w stanie pokierować swoich klientów do odpowiednich organów lub samodzielnie reprezentować ich podczas załatwiania formalności związanych z przekształceniem. Dzięki temu cały proces jest prostszy, a co najważniejsze – przebiega szybciej i sprawniej. W ten sposób można zaoszczędzić mnóstwo czasu, co bezpośrednio przekłada się na usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa.