Czy obrót metalami szlachetnymi jest opłacalny? Czy warto inwestować w złoto, bądź inne, szlachetne kruszce? I wreszcie – na co zwracać uwagę podczas obrotu złotem i srebrem. O tym wszystkim można przeczytać w poniższym artykule.

Czy można zarobić na złocie?

Zaraz, zaraz… Jeśli chcemy zarobić na złocie (bądź innych metalach szlachetnych), warto skorzystać z odpowiednich instrumentów finansowych. Ich zaletą jest możliwość szybkiego ich upłynnienia i nabycia, co przedkłada się na relatywnie szybkie i stosunkowo wysokie zyski. Są to między innymi:

1. Akcje firm wydobywczych i przetwórczych.
2. ETF-y odzwierciedlające rynkowe zmiany cen złota.
3. Terminowe kontrakty na złoto.

My jednak nie chcemy zarabiać na instrumentach finansowych, lecz stricte na złocie. Dlatego nasze inwestowanie będzie wyglądać nieco inaczej.

Monety, biżuteria i wszystko, co da się sprzedać

Kwestia sprzedaży złotych monet, sztabek srebra czy innych, fizycznych form drogocennego kruszcu będzie wyglądać inaczej, głównie ze względu na ich wartość kolekcjonerską. Załóżmy, że interesuje nas skup złotych i srebrnych monet. Podmiot ten będzie skupował monety nie po cenie kruszcu, lecz po cenie kolekcjonerskiej. W przypadku zwykłych monet jest ona o kilkanaście procent wyższa, niż wartość zużytego do ich wyprodukowania kruszcu (z uwzględnieniem jego próby).

Masa masie nierówna

Jeśli interesujemy się sprzedażą kruszców, na początek musimy wziąć pod uwagę podstawy, jakie sterują ich obrotem. Na pewno spotkaliśmy się z oznaczeniem oz. Jest to oznaczenie tak zwanej uncji trojańskiej – jednostki wagi, która jest bardzo często wykorzystywana w obrocie metalami szlachetnymi.

Przykładowo jedna uncja trojańska (1 oz) to równowartość 31.1035 gramów złota. Ze względu na wysoki koszt kruszcu, bardzo często masę przedmiotów o wartości kolekcjonerskiej podaje się w ułamkach, oznaczających część danej uncji. Przeliczenie tej wartości nie jest trudne, wystarczy sprawnie działający kalkulator.

A co ze srebrem?

W przypadku obrotu srebrem, kwestia opłacalności transakcji wygląda podobnie, jak w przypadku złota. Jeśli interesuje nas skup srebra, w obrocie będziemy uwzględniali jego masę. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to prosty, logarytmiczny przelicznik. Duże sztabki złota są z reguły drogie (chyba, że są platerowane…). Dlatego podmioty odpowiedzialne za ich wykonywanie zdecydowały się na sprzedawanie ich w określonych gramaturach. W praktyce im mniejszą sztabkę kupujesz, tym większy koszt jednostkowy jednego grama.

Jeśli posiadasz srebrne monety (bądź złote), ich wartość będzie zależna od kilku czynników:

1. Unikalność – im mniej ich na rynku, tym lepiej dla Twojego portfela.
2. Czynnik historyczny – stare monety, bądź monety wybijane przez legendarne mennice cieszą się z reguły wyższą popularnością (a zatem i ceną).
3. Dostępność na rynku – za monety, które trudno zdobyć, skup srebrnych monet zapłaci więcej.

Czy zatem zarabianie na fizycznych metalach szlachetnych jest opłacalne? W praktyce jest to zależne od wielu czynników. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje fizyczne złoto, srebro bądź inny, drogocenny metale przedstawia jakąkolwiek wartość, zajrzyj do nas i skorzystaj z darmowej wyceny.