Maszyna do szycia

Jesteś fanką szycia na maszynie, a może pracujesz bądź dorabiasz jako krawcowa? W takim razie z pewnością z chęcią poznasz kilka interesujących faktów o popularnych markach sprzętu, który być może nawet masz w domu. Dzięki takiej wiedzy możesz zabłysnąć podczas najbliższego spotkania z innymi miłośniczkami krawiectwa. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o znanych producentach maszyn do szycia.

Janome

Firma Janome pochodzi z Japonii i może pochwalić się ponad stuletnim doświadczeniem w branży krawieckiej. Co ciekawe, założone w 1921 roku przedsiębiorstwo było pierwszą fabryką produkującą maszyny do szycia w Japonii. Nazwa marki oznacza po japońsku “oko węża” i ma ciekawą historię. Założyciel firmy wynalazł metalową szpulkę montowaną do urządzeń, zastępując nią system czółenkowy. Szpulka kojarzyła mu się właśnie z okiem gada i tak właśnie została nazwa pierwsza maszyna Janome, a następnie również cała firma. Koncern zajmuje się też produkcją m.in. różnego rodzaju robotów przemysłowych.

Singer

Tę amerykańską firmę znają w Polsce nawet osoby, które w ogóle nie interesują się branżą krawiecką. Firma powstała w 1851 roku za sprawą Isaaca Meritta Singera i Edwarda Clarka. Pierwszy z panów jest uważany za wynalazcę współczesnej maszyny do szycia. I choć podobne projekty były już obecne na rynku i część z nich miała nawet patenty, to sprzęt Singera zyskał ogromną popularność ze względu na łatwą instalację maszyny w domu. Ponadto umożliwił kupno w formie przypominającej leasing, co pozwoliło mu trafić również do mniej zamożnych klientów.

Husqvarna

Pierwszym skojarzeniem ze szwedzką marką z miasta Huskvarna są zazwyczaj piły mechaniczne. Firma, której maszyny do szycia można znaleźć w ofercie sklepu online Szyj.pl, zajmuje się produkcją takiego sprzętu już od 1872 roku. Przedsiębiorstwo jest naprawdę wszechstronne i ma w swojej historii doświadczenie w wytwarzaniu sprzętu z wielu różnych branż. Co ciekawe, w początkach swojej działalności, czyli w roku 1689, Husqvarna zaopatrywała armię szwedzką w broń i zajmowała się tym przez 300 lat.

Brother

Choć mogłoby się wydawać, że maszyny marki o tej nazwie pochodzą z kraju anglojęzycznego, to w rzeczywistości za ich produkcją stoi japońskie przedsiębiorstwo z Nagoyi. Firma powstała w 1908 roku i początkowo zajmowała się naprawą maszyn do szycia i wytwarzaniem części do urządzeń. Pierwsza maszyna marki Brother powstała w 1928 roku i umożliwiała produkcję kapeluszy słomkowych. Na jej popularność wpłynął fakt, że była znacznie solidniejsza od sprzętu z Niemiec.

Elna

Szwajcarska marka Elna jest najmłodsza w tym zestawieniu, choć również może pochwalić się długą historią. Powstała w 1934 roku jako część przedsiębiorstwa związanego z branżą zegarmistrzowską i wojskową. Pierwsze maszyny do szycia marki Elna zostały wypuszczone na rynek w 1940 roku. Producent wprowadził też wiele unowocześnień, które obecnie uznaje się za standard w maszynach domowych np. wolne ramię. Od 2006 roku marka należy do koncernu Janome.