Jak szybko sprzedać mieszkanie i na tym nie stracić?

Sprzedaż mieszkania na samym początku wydaje się prostą sprawą. Jednak kiedy przychodzi do wystawienia ogłoszenia okazuje się, że potencjalnym kupującym cena wydaje się zbyt wysoka. Ty nie chcąc tracić na transakcji nie decydujesz się na sprzedaż i szukasz dalej. Czasem jednak nie można sobie pozwolić na długie szukanie możliwości sprzedaży, zwłaszcza jeśli mamy zamiar się przeprowadzić, a gotówka z transakcji ma posłużyć opłaceniu nowego lokum. Warto więc zastanowić się jak sprzedać mieszkanie i na tym nie stracić. Z pewnością pierwszym krokiem może być udanie się do agenta nieruchomości.

Agent nieruchomości – kompleksowa usługa sprzedaży nieruchomości

mieszkanie

Jeśli zależy nam na czasie przy sprzedaży mieszkania to najlepiej udać się do sprawdzonego agenta nieruchomości. Oczywiście, że będziemy musieli wliczyć do ceny prowizję agenta, ale jednak za cenę spokoju i nie martwienia się o żaden z etapów sprzedaży naprawdę warto. Agent nieruchomości przede wszystkim ma doświadczenie i potrafi z pomocą rzeczoznawcy szybko ocenić wartość nieruchomości, w oparciu o ceny rynkowe w danym rejonie. Dzięki temu mamy pewność, że cena nie będzie nadmiernie wywindowana. Specjalista sprzedaży nieruchomości doradzi nam również co powinniśmy zmienić w mieszkaniu, aby jego wartość wzrosła. Czasem drobiazgi mogą zdecydować o tym, że mieszkanie będzie postrzegane jako warte lub niewarte swojej ceny. Pomoże również sformułować odpowiednio ogłoszenie, które pojawi się w internecie na portalach ogłoszeniowych, a także stronie agencji nieruchomości.

Odświeżenie mieszkania ma znaczenie

Nie trzeba wydawać fortuny, by odświeżyć mieszkanie. Wystarczy wymiana sfatygowanych gniazdek elektrycznych, deski sedesowej, czy uszczelek, a także sprawdzenie drożności instalacji wodno-kanalizacyjnej. Można wykorzystać również nowe narzuty na meble, które ukryją ślady użytkowania mebli wypoczynkowych i sprawią, że salon czy sypialnia wyglądać będą po prostu schludniej. Egzamin zawsze zdają również drobne dodatki, jak kwiaty, poduszki, a także wymiana żarówek na mocniejsze. Dzięki takim zabiegom kolejne punkty przed finalizacją transakcji będą tylko formalnością.

Zdjęcia i organizacja pokazania mieszkania potencjalnym nabywcom

mieszkania

Punkt drugi jest niezbędny, aby zdjęcia, które znajdą się w internecie zachęciły do zakupu mieszkania i utwierdziły nabywcę w przekonaniu, że jest ono warte swojej ceny. Dużą rolę odgrywa tutaj światło, zatem warto postawić na dodatkowe źródła światła. Bezwzględnie również trzeba mieszkanie gruntownie wysprzątać. Najlepiej również wynieść niepotrzebne meble, aby opis o przestronności mieszkania znalazł odzwierciedlenie również na zdjęciach. Te kwestie są ważne również w przypadku umówienia się na oglądanie mieszkania z potencjalnym klientem. Tu warto zadbać również o zachęcający zapach.

Umowa dwustronna z agentem nieruchomości przekona potencjalnego nabywcę

Bardzo często zdarza się, że oferty mieszkań znajdujące się w agencji nieruchomości opatrzone są zachęta typu 0% prowizji. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że prowizja dla agenta nieruchomości wliczona jest w cenę transakcji. Lepszym rozwiązaniem, które gwarantuje ochronę kupującego jest umowa dwustronna. Dzięki temu agent nieruchomości w imieniu kupujących sprawdza stan ksiąg wieczystych, a także kwestie własności mieszkania. To daje kupującemu gwarancję, że sprzedający nic nie ukrywa, zatem to jedna z kwestii formalnych, na którą należy zwrócić uwagę, chcąc szybko sprzedać mieszkanie. Należy również zadbać o umowę przedwstępną, która daje komfort kupującemu i sprzedającemu, że transakcja dojdzie do skutku, a więc umowa zawarta u notariusza, z przekazaniem zaliczki za zakup nieruchomości w wysokości 10% jej wartości. Istotną kwestię stanowi uniknięcie zapłacenia wysokiego podatku przez sprzedającego. Zawierając umowę przedwstępną z pełnomocnictwem nieodwołalnym i niewygasającym, przy umowie finalnej, która zawierana jest po upływie pięciu lat podatkowych od nabycia nieruchomości można tego uniknąć. Dzięki takiej umowie już w momencie zawarcia umowy przedwstępnej kupujący może otrzymać klucze do mieszkania.

Skorzystanie z usług agenta nieruchomości pozwoli sprzedać mieszkanie szybko. Koszty agenta i tak ponosi kupujący, nawet kiedy wystawiane są dwie faktury, gdyż wynagrodzenie dla agenta płacone jest z pieniędzy otrzymanych z transakcji kupna-sprzedaży. Nie trzeba tu o niczym myśleć. Oczywiście warto wybrać takiego agenta nieruchomości, który w ramach swoich usług proponuje kompleksowe doradztwo, razem z sesją, zamieszczeniem ogłoszeń, odpowiednią ich redakcją zachęcającą klientów, a także organizacją spotkań z nabywcami. Wszelkie dodatkowo poniesione koszty można doliczyć do ceny nieruchomości. Oczywiście warto odświeżenie przeprowadzić umiejętnie, aby były one jak najniższe. Do rynkowej ceny nieruchomości można doliczyć maksymalnie 10%. To daje pole do negocjacji ceny i możliwość uzyskania nieco więcej, przy odpowiedniej argumentacji atrakcyjności nieruchomości.