Coraz bardziej świadome społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że siedzący tryb życia jest bardzo szkodliwy. Mimo tego, wielu z nas spędza przy biurku w pracy wiele godzin dziennie. Aby ograniczyć negatywne skutki pracy biurowej, zdobywamy się na różne kroki – wybieramy ergonomiczne meble, organizujemy częste przerwy czy regularnie zmieniamy pozycje pracy. Wśród najnowszych trendów pojawiają się też biurka do pracy na stojąco. Czy to dobra inwestycja w zdrowie?
Biurka do pracy na stojąco – czy warto?
Każdego roku wzrasta liczba osób, które wykonują swoją pracę w warunkach biurowych. Chociaż mogłoby się wydawać, że taki model pracy jest wyjątkowo komfortowy, ma znaczny wpływ na obciążenie kręgosłupa. Według niektórych badań, pozycja siedząca obciąża kręgosłup lędźwiowy 2x bardziej niż pozycja stojąca. Prowadzi to do złego samopoczucia oraz wielu nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet chorób zwyrodnieniowych. Sposobem na poprawę sytuacji jest spędzanie większej ilości czasu na stojąco, co wiąże się z wysiłkiem mięśni oraz zapobiega ich osłabianiu. Regularne zmiany pozycji wpływają także na zachowanie prawidłowego krążenia, ponieważ aktywizują pompę mięśniową. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie stanie również nie jest korzystne dla naszego organizmu. Specjaliści zalecają więc, aby podczas jeden godziny pracy, spędzać 15 minut w pozycji stojącej. Ostatecznie celem może być spędzanie dwóch godzin na stojąco podczas 8-godzinnego dnia pracy. Pozycje warto jednak zmieniać wtedy, gdy zacznie tego wymagać organizm oraz przygotowywać ciało do nowych warunków stopniowo – na początku stanie może zajmować jedynie kilka minut.
Jakie biurko do pracy stojącej wybrać?
Dostępne są dwa podstawowe typy biurek, umożliwiające pracę na stojąco. Pierwszym rodzajem są modele z regulowaną wysokością – dzięki temu, że ich blat możemy ustawić w dowolnej pozycji, umożliwiają pracę w różnych pozycjach. Najczęściej wyposażone są w wygodny typ regulacji – ręczny lub elektryczny. Drugim typem są biurka stworzone do ciągłej pracy na stojąco. Ich blat przymocowany jest na stałe, na konkretnej wysokości, bez możliwości regulowania. Można przy nich także pracować na siedząco, ale wymaga to wysokiego krzesła. Na jaki model postawić? Z pewnością większą uniwersalnością wyróżniają się biurka z regulowaną wysokością blatu, ponieważ można je dopasować do swojego wzrostu. Niektóre renomowane marki – przykładem mogą być meble Sedus – posiadają w swojej kolekcji biurka z pamięcią kilku wysokości, co jest bardzo praktyczne w dużych firmach.