Pomimo tego, że statystyki Głównego Urzędu Statystycznego wyraźnie pokazują, że jesteśmy coraz bogatsi i dysponujemy coraz to większym wynagrodzeniem, to wciąż mamy społeczną niechęć do zlecania prac, które możemy wykonać samodzielnie – mowa tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju majsterkowaniu i budowach. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem? Czy narzędzia i maszyny budowlane można wynająć? Ile to wreszcie kosztuje i na co wart zwrócić uwagę podpisując stosowną umowę?
Narzędzia budowlane – w każdym mieście
W pierwszej kolejności należy wyraźnie wskazać, że w niemal wszystkich większych miastach znajdziemy wypożyczalnie maszyn budowlanych oraz sprzętu warsztatowego – narzędzi. Co więcej, przy bardzo wielu marketach budowlanych również działają wypożyczalnie tego typu urządzeń, jednak ich asortyment jest przeważnie ograniczony do podstawowych narzędzi, zaś sprzętu specjalistycznego raczej w nich nie znajdziemy.
Ile kosztuje wynajem narzędzi budowlanych?
Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tutaj nie tylko od rodzaju i modelu danego narzędzia, ale również lokalnych uwarunkowań. Można dla przykładu wskazać, że wypożyczenie młota udarowego to wydatek w okolicach 100,-zł za dobę, zaś wypożyczenie zwykłej wiertarki nie powinno przekraczać już jednak kwoty 40-50,-zł za dobę. W przypadku maszyn budowlanych rozumianych jak chociażby minikoparka, kwota wypożyczenia może sięgać kilkuset złotych.
Dobra wypożyczalnia narzędzi budowlanych
Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na wynajem narzędzi budowlanych? Przede wszystkim na jakość oferowanych urządzeń i ograniczenia znajdujące się w umowie. Niestety wiele wypożyczalni sprzętu budowlanego wciąż oferuje narzędzia niskiej jakości, co może budzić wątpliwość w kwestii ich trwałości podczas użytkowania. Jednocześnie umowy na wynajem są tak konstruowane, iż w przypadku uszkodzenia danego urządzenia to wypożyczający ma obowiązek je naprawić lub pokryć koszty zakupu nowego.
Narzędzia budowlane – dwa razy przeczytać umowę?
Decydując się na wypożyczenie jakichkolwiek narzędzi budowlanych, warto zatem dwukrotnie przeczytać umowę wynajmu przed jej podpisaniem. Dobra wypożyczalnia narzędzi budowlanych powinna oferować nie tylko narzędzia dobrej jakości, ale również oferować proste i czytelne warunki ich wypożyczenia, wliczając w to również czytelne warunku odpowiedzialności użytkownika.
Czy potrzebne są dokumenty?
W przypadku większości narzędzi budowlanych do wypożyczenia wystarczy nam okazanie naszego dowodu osobistego. W przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu, jak chociażby minikoparki, może być dodatkowo konieczne okazanie dokumentu poświadczającego umiejętność jego użytkowania. W jaki sposób zabezpieczają się jednak wypożyczalnie? Przede wszystkim zobowiązując do uiszczenia zwrotnej kaucji w momencie wynajmu bądź poprzez dokonanie zabezpieczenia na karcie kredytowej.
Podsumowując, jeżeli nie dysponujemy danym narzędziem lub maszyną budowlaną, a nie chcemy go kupować, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług okolicznych wypożyczalni narzędzi budowlanych.