Dziś Polacy mogą poruszać się swobodnie po niemal całej Europie w celach biznesowych lub prywatnych. By zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy i nie martwić się nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą wystąpić na trasie, warto zakupić dobre ubezpieczenie podróżne.
Ubezpieczenie OC poza granicami Polski
Jeśli posiadamy OC wykupione w polskiej firmie, obowiązuje ono na terenie całej Unii Europejskiej, a także w państwach, które nie są w niej zrzeszone, ale współpracują z unijnymi ubezpieczycielami. Jeśli zdarzy nam się spowodować szkodę za granicą, należy sprawdzić, jaki ubezpieczyciel jest reprezentantem naszego ubezpieczyciela w danym kraju. W tym celu należy odwiedzić serwis internetowy Państwowego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Można też zadzwonić do swojego ubezpieczyciela i poprosić o sprawdzenie tej informacji. Poszkodowany zgłasza wówczas szkodę do firmy, która w danym kraju reprezentuje jego towarzystwo ubezpieczeniowe.
Czy można skorzystać z ubezpieczenia AC poza Polską?
Ubezpieczenie AC, w odróżnieniu od OC, działa tylko w tych państwach, które są podane w sekcji „zakres terytorialny” Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Wynika to z faktu, że AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a co za tym idzie, jego warunki nie są regulowane ustawą, ale ustalane indywidualnie pomiędzy klientem a ubezpieczycielem.
Dlaczego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne?
Jeśli wybieramy się w podróż po Europie, najlepiej będzie skorzystać z ubezpieczenia zaprojektowanego specjalnie w tym celu.
Istotnym udogodnieniem, które powinno być gwarantowane w ofercie ubezpieczenia podróżnego, jest możliwość naprawy samochodu na miejscu. Zanim podpiszemy umowę, koniecznie ustalmy, czy firma, która oferuje nam ubezpieczenie podróżne, jest w stanie to zagwarantować.
Wyprawa za granicę oznacza przemierzanie znacznie większych odległości niż podczas podróżowania po Polsce. Nagłe unieruchomienie auta może być w takich sytuacjach bardzo kłopotliwe i popsuć wszystkie plany. Ubezpieczenie podróżne powinno gwarantować holowanie, nocleg, gdy będziemy go potrzebować i transport samochodu z powrotem do kraju, jeśli nasze autocasco nie przewiduje możliwości naprawy na miejscu.
Wyższe pakiety ubezpieczenia podróżnego oferują również np. możliwość kontynuacji podróży innym środkiem transportu lub wypożyczenie pojazdu zastępczego. Są co prawda droższe od standardowych, ale zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo i warto rozważyć takie rozwiązanie, by w pełni cieszyć się wakacyjnymi wojażami czy zapewnić sobie spokój podczas podróży służbowych.