Panele PV

Panele PV mają za zadanie przechwycenie energii słonecznej i zamianę jej na energię elektryczną. Pomagają więc wytworzyć napięcie elektryczne, które przyczyni się do działania w danym domu poszczególnych urządzeń elektrycznych. Produkowane są panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Różnice te wynikają ze sposobu cięcia ich płytek krzemowych.

Jak działają panele PV?

Panele słoneczne działają w ten sposób, że pozwalają cząsteczkom światła z atomu wytrącać elektrony, które są zbierane po to, by wygenerować energię elektryczną. Cały ten proces, może zachodzić tylko w małych układach, które są nazywane ogniwami fotowoltaicznymi. To właśnie te ogniwa generują energię.

Każde jedno ogniwo jest przełożone daną warstwą krzemu. Są one tak układane by stworzyć cały panel. Dodatkowo trzeba jeszcze wygenerować pole elektryczne. Uzyskuje się je poprzez dodanie takiego materiału, jak na przykład fosfor. W wyniku tego zyskuje się ładunek dodatni i ujemny, a to powoduje powstanie pola.

Po bokach paneli zakłada się płytki, które zbierają elektrony i danymi przewodami przesyłają je dalej, przez co pozwalają na generowanie energii elektrycznej.

Dwa rodzaje paneli PV

Produkowane są dwa rodzaje paneli PV. Jedne są monokrystaliczne, a drugie są polikrystaliczne. W zasadzie różnią się między sobą jedynie tym, w jaki sposób zostały przycięte płytki krzemowe w danych panelach.

Najstarszym przykładem paneli PV jest panel monokrystaliczny. Składa się on z pojedynczej struktury krystalicznej. Ma zaokrąglone krawędzie swoich ogniw i jest w jednolitym kolorze. Jego wydajność jest znacznie lepsza niż paneli polikrystalicznych. Charakteryzuje się też wyższą odpornością na wysokie temperatury.Największą jego wada jest to, że jeżeli tylko część panelu zostanie zanieczyszczona brudem lub kurzem, automatycznie awarii może ulec cały obwód.

Płytki paneli polikrystalicznych mają nieregularną powierzchnię. Produkcja takich paneli jest znacznie tańsza, co sprawia, że i panele tego typu też mają niską cenę.

Który panel wybrać?

Wybierając odpowiedni rodzaj panelu, trzeba uwzględnić cenę, którą trzeba będzie za cały zestaw zapłacić, potrzebną powierzchnię i stopień zacienienia danych paneli.

Ogólnie uważa się, że panele PV typu monokrystalicznego są lepsze niż panele polikrystaliczne. Jednak i jedne i drugie mają swoje wady i zalety.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.