drewno

Obróbka drewna to specjalność wielu polskich przedsiębiorstw. Z tego materiału produkuje się znaczną ilość mebli, które trafiają na zagraniczne rynki. Ponadto, obróbką drewna zajmuje się wielu Polaków samodzielnie – na przykład hobbystycznie wykonując meble. Nieodłącznym elementem każdej konstrukcji drewnianej są wkręty, śruby i inne drobne elementy metalowe, których pomoc jest nieoceniona. Poniżej podpowiadamy – po jakie rodzaje wkrętów warto sięgnąć, jakie dają nam możliwości oraz gdzie szukać pomocy w ich zakupie.  

Wkręty i inne elementy metalowe w obróbce drewna

Łączenie drewna to w pewnym sensie sztuka. Do jej wykonywania stosuje się specjalne urządzenia oraz części, które gwarantują powodzenie w tworzeniu najróżniejszych konstrukcji. Korzystają z nich nie tylko twórcy mebli, ale również pracownicy firm budowlanych, remontowych, niekiedy także wykończeniowych. Elementy drewniane są wtedy dobrze połączone, gdy nie pozostaje pomiędzy nimi żadna wolna przestrzeń, nawet najcieńsza szpara.

Do najczęściej wykorzystywanych elementów należa przede wszystkim: wkręty, śruby, gwoździe, okucia oraz kołki. Oczywiście, lista ta nie wyczerpuje całego arsenału potencjalnych części, z których korzysta się w tworzeniu konstrukcji drewnianych. Poniżej zajmiemy się przede wszystkim wkrętami.

Wkręty do drewna – od A do Z

Wkręty to jedne z najczęściej stosowanych części. Wybór wkrętów nie jest jednak zupełnie łatwy, gdyż znajdziemy rozmaite ich wersje. Zacznijmy jednak od tego dlaczego w ogóle ich używamy? Przede wszystkim – wkręty gwarantują nam najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe połączenie części drewnianych. Jak wskazują specjaliści, wkręty są pod tym względem o wiele bardziej skuteczne niż gwoździe lub inne elementy.

Standardowe wkręty do drewna mają rozmiar w przedziale od 40 do ponad 300 mm. Ich średnica wynosi 0,6 mm. w przypadku najdrobniejszych oraz 6 mm. w przypadku największych modeli. Najogólniejszy podział wkrętów pozwala wyodrębnić ich dwie kategorie – zwykłe oraz samowiercące. Do zastosowania pierwszych konieczne jest uprzednie wywiercenie otworu w strukturze drewna. Wkręty samowiercące – jak sama nazwa ich wskazuje – wgryzają się w głąb materiału za pomocą pracy naszych dłoni, bez wcześniejszego przygotowania otworu.

Wkręty solidne – czyli jakie? Dostępne rodzaje wkrętów

Wkręty mogą być wykonane z różnych elementów. Najczęściej stosuje się wkręty ocynkowane (czyli pokryte dodatkową warstwą zabezpieczającą), wkręty mosiężne, fasfatowane lub ze stali nierdzewnej.

Ze względu na sposób wykorzystania, wkręty można podzielić na uniwersalne (wyposażone w łebek stożkowy, walcowy lub z ostrym zakończeniem) oraz wkręty płaskie.

Osobom poszukującym wkrętów wyjątkowo solidnych polecamy wybór specjalistycznych wkrętów dociskowych, które znajdziesz pod linkiem: https://www.kristal.net.pl/produkty/wkrety-dociskowe-z-czopem-walcowym/195. Warto podkreślić, że wkręty dociskowe powinny być wyposażone w specjalny rodzaj gwintowania, które będzie dodatkowo zabezpieczać tworzą konstrukcję. Za najbezpieczniejszy uważa się gwint częściowy, który w wielu sytuacjach wypada lepiej niż gwint pełny.