Dom czy mieszkanie

Liczba Polaków mieszkających w domach rośnie z roku na rok. Już ponad połowa naszych rodaków wybrała ten typ budownictwa. W Europie są jednak kraje, gdzie zaledwie co dziesiąty obywatel zajmuje mieszkanie w bloku.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Własna działka i dom to wciąż marzenie dużej części dorosłych Polaków. Coraz więcej z nich to marzenie spełnia – z każdym rokiem rośnie liczba osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Od 2006 roku liczba osób mieszkających w domach wzrosła w Polsce o prawie 6%. Prognozy specjalistów wskazują, że ten trend będzie utrzymywał się także w kolejnych latach.

Polska podzielona na pół

Polacy częściej mieszkają w budynkach jednorodzinnych, ale przewaga nad mieszkaniami jest nieznaczna. Według danych Eurostatu z 2014 roku (zobacz badania: http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Housing_statistics/pl), 50,2% Polaków żyje w domach wolnostojących, a 44,7% w budynkach wielorodzinnych. Powodzeniem nie cieszą się za to domy szeregowe i tak zwane bliźniaki. Tylko 5,1% Polaków decyduje się na taki typ domu.

Polska a inne kraje europejskie

Na tle średniej europejskiej Polska wypada przeciętnie – proporcje w naszym kraju rozkładają się podobnie jak w Unii Europejskiej. 57,7% mieszkańców wspólnoty mieszka w domach (wolnostojących, szeregowcach lub bliźniakach), a 41,7% Europejczyków wybrało mieszkanie w budynku wielorodzinnym.

Na Wyspach wybierają domy

Wśród krajów, gdzie największy odsetek mieszkańców żyje w domach, prym wiedzie Irlandia. Aż 92,8% Irlandczyków wybiera budynki jednorodzinne. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii. 84,7% Brytyjczyków mieszka w domach, w tym 60% w szeregowcach i bliźniakach. Wysoki odsetek mieszkańców domów występuje także w Norwegii (82%), Chorwacji (80,8%), Holandii (76,9%) i Słowenii (70,3%).

Gdzie wolą mieszkać w bloku?

Krajów, gdzie wyraźnie dominuje zabudowa wielorodzinna nie ma w Europie dużo. Mieszkania cieszą się umiarkowanym powodzeniem w Hiszpanii – 66,5% mieszkańców tego kraju żyje w blokach i kamienicach. Przewaga mieszkań została odnotowana również w Estonii (62,7%) i na Łotwie (65,1%).

Artykuł przygotowany na podstawie: http://blog.homebroker.pl/2016/08/w-jakich-budynkach-mieszkaja-polacy.html