Co należy wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych?

Duża część polskiego społeczeństwa ma problem z zadłużeniem. Często zdarza się, że kredytów jest tak dużo, że nie dajemy sobie rady ze spłatą wszystkiego naraz. W takim momencie pomocny może okazać się kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu zamiast kilku rat w różnych bankach, będziemy spłacać jedną, niższą w dogodnym dla nas terminie. Zanim jednak zdecydujemy się na taką umowę warto sprawdzić, czy aby na pewno jest to dla nas korzystne wyjście, ponieważ w ostatecznym rachunku konsolidacja będzie nas kosztować więcej niż poszczególne kredyty.

Decyzja o konsolidacji

Kredyt konsolidacyjny powinniśmy zaciągnąć w sytuacji kiedy zarówno liczba zaciągniętych kredytów jak i wysokość spłacanych rat zaczyna nas przerastać. Jeśli straciliśmy chwilowo płynność finansową z powodu utraty pracy, choroby, czy powiększenia rodziny to jest to dobry moment na zastanowienie się nad konsolidacją, która w takiej sytuacji często okazuje się być jedynym wyjściem. Obniżenie miesięcznej kwoty może znacznie odbudować nasz budżet domowy i pomóc stanąć na nogi.

Wady i zalety konsolidacji

Podstawową zaletą kredytu konsolidacyjnego jest obniżenie miesięcznej raty naszych zobowiązań. Oprócz tego takie rozwiązanie to również wygoda i oszczędność czasu, ponieważ o wiele łatwiej jest płacić jedną ratę w miesiącu, niż kilka w różnych terminach i jeszcze do wielu banków. Jednak obniżenie miesięcznej raty wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania, a to oznacza, że ostatecznie za kredyt zapłacimy więcej niż przed skonsolidowaniem.

Na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania kredytu, ponieważ zaraz obok prowizji jest to najważniejsze z czynników, który będzie decydował o koszcie naszego kredytu. Jeśli zależy nam na uzyskaniu wysokiego kredytu powinniśmy wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Natomiast jeśli nasze zobowiązania nie są aż tak wysokie, możemy postawić na kredyt konsolidacyjny bez hipoteki. Jego wartość będzie nieco niższa, a okres kredytowania krótszy, ale za to bank nie będzie wymagał od nas żadnego zabezpieczenia ani poręczeń. Wybierając kredyt warto również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju profity, które wiążą się z ofertą. Banki obecnie rywalizują o klientów i starają się wygenerować jak najlepsze oferty. Jest to dla nas świetna okazja, ponieważ dzięki temu możemy liczyć np. na obniżkę oprocentowania, czy wakacje kredytowe.