Do czego służy oscylator ATR

ATR to wskaźnik analizy technicznej, który bazuje na obliczeniach True Range. Nie określa kierunku zmienności ruchów cen z danego indeksu lub waloru, tylko służy do mierzenia jej średniej. Wskaźnik ten znajduje zastosowanie zarówno w przypadku zwykłych akcji, jak i kontraktów terminowych czy CFD.

Główne zastosowania ATR

Standardowo wskaźnik ATR stosowany jest dla czternastu okresów, z wykorzystaniem wzoru: ATR = [ ( AR(-1) x 13 ) + TR ] / 14. Wartość z poprzedniej świeczki określa się jako TR (-1), podczas gdy TR to największa liczba spośród:

  • różnicy między poprzednią ceną zamknięcia, a obecnym minimum
  • różnicy między aktualnym maksimum, a poprzednią ceną zamknięcia
  • różnicy między obecnym maksimum i minimum

ATR służy głównie do określania siły, z jaką następują wahania rynku. Możliwość zmierzenia zmienności jednostkowej umożliwia zobrazowanie tendencji panującej na rynku. Wartości niski potwierdzają trend horyzontalny, a wartości stałe i nierosnące zwiastują konsolidację i marazm. Podstawowym sygnałem do wzięcia pod uwagę dany instrument jest podwyższona zmienność, a także rosnące wartości oscylatora. Wybicia z konsolidacji czy odwrócenia trendu występują zwykle z pewnym opóźnieniem, dlatego ATR nie powinien być stosowany w pojedynkę. Wskaźnik służy również do rozpoznawania ekstremów lokalnych, czyli szczytów i dołków. Zwiastunem dłuższej zmiany trendu lub zapowiedzią osiągnięcia przez cenę lokalnego szczytu może być utworzenie się lokalnego maksimum ATR.

Wyznaczanie poziomu stop loss

Oscylator ATR jest bardzo przydatny podczas zarządzania pozycją, ze względu na możliwość wyznaczania z jego pomocą poziomu stop loss. Z uwagi na funkcję mierzenia średniej zmienności, przy dziennym zakresie zmian cen +/- ATR wzrost ceny powyżej 2 ATR w trendzie spadkowym może ułatwić prognozowanie zmiany dotychczasowego trendu. Wskaźnik ten zastosować można w analizie technicznej za pośrednictwem Bank Polska. Wartość ATR ulega zmianie razem z pojawieniem się nowych cen, przez co wykorzystuje się go w formie tzw. kroczącego stop loss. Rozwiązanie to pozwala na automatyczne dostosowanie do aktualnej sytuacji na rynku, dzięki czemu w przypadku odwrócenia trendu chroni wygenerowane wcześniej zyski lub ogranicza straty. Traderzy wykorzystują ATR także do określania istotności formacji świecowych – mniejsze uznawane są za mniej znaczące, a większe za kluczowe.