Planujesz remont instalacji grzewczej? Zanim zabierzesz się za to zadanie, powinieneś dobrze się przygotować i poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Dzięki temu możesz uniknąć kosztownych błędów, które bardzo często zdarzają się podczas tego przedsięwzięcia.
Brak projektu nowej instalacji
Jednym z najpopularniejszych błędów, o którym warto wspomnieć już na samym początku, jest to, że wiele instalacji grzewczych powstaje bez projektu. Co ciekawe, większość takich instalacji działa jednak dzięki odpowiedniemu projektowi mogłaby działać jeszcze lepiej. Jeśli zdecydowałeś się na zmiany w instalacji, to warto zaopatrzyć się w projekt, który jest dostosowany do Twojego domu. Niezbędne jest wykonanie odpowiednich obliczeń, a także dopasowanie nowego kotła i grzejników. Może Ci to przynieść spore oszczędności, których nie miałbyś, decydując się na budowę bez projektu. Projekt wykonany przez osobę doświadczoną uchroni Cię, chociażby przed niepotrzebnym zakupem za dużego kotła i złych grzejników, które nie sprawdzą się akurat w Twojej nieruchomości. Instalacja grzewcza zbudowana na podstawie dokładnego projektu działa lepiej i jest tańsza w eksploatacji.
Niedopasowany kocioł lub kominek
Kupno przewymiarowanego kotła lub kominka to powszechna praktyka, która negatywne działa na pracę całej instalacji. Podejście, że kupno większego kotła nie zaszkodzi, a może tylko pomóc, jest błędne. Pamiętaj, że maksymalna moc nie jest potrzebna praktycznie nigdy. To samo tyczy się zakupu kominka. Zazwyczaj kierujemy się jedynie jego wyglądem, nie zwracając uwagi na moc. Przewymiarowany kominek np. w salonie może prowadzić do przegrzania tego pomieszczenia. Bardzo często zdarza się tak, że dany kominek mógłby zasilić ciepłem cały dom, a ogrzewa jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje.
Zła wentylacja kotłowni
Odpowiednia wentylacja miejsca, w którym ma stanąć kocioł, jest bardzo ważną sprawą, o której niestety wiele osób zapomina. Jeśli źródłem ogrzewania w Twoim domu jest kocioł na paliwo stałe, to niezbędna jest dobra wentylacja nawiewna. Kratka nawiewna doprowadzająca powietrze do pomieszczenia powinna mieć powierzchnię przekroju co najmniej 200 cm2. Odpowiednia instalacja zagwarantuje domownikom bezpieczeństwo. Wentylacja jest też konieczna, jeśli kocioł czerpie powietrze z zewnątrz, ponieważ niweluje to zagrożenie spowodowane gromadzeniem się gazu w razie, gdyby instalacja okazała się nieszczelna.
Zły dobór rur do instalacji
Jeśli remont Twojej instalacji wiąże się też z wymianą rur, to musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Do najczęściej popełnianych błędów można zaliczyć zbyt dużą zmianę średnicy rur w instalacji. Zarówno zbyt duże ich zmniejszenie, jak i powiększenie może zaburzyć przepływ wody. Warto też zwrócić uwagę na dobór materiałów, które chcesz użyć do budowy instalacji. Połączenie ze sobą niektórych tworzyw może mieć negatywny wpływ na ich działanie, ponieważ może dojść np. do korozji. Na rynku można znaleźć obecnie mnóstwo rodzai rur – rurociągi preizolowane pex poczwórne, rury stalowe czy też miedziane.
Co więcej, wiele osób pomija kwestię związaną z rozszerzalnością cieplną rur w systemie grzewczym. Pominięcie tej kwestii może prowadzić do zdeformowania i w ekstremalnych przypadkach – zniszczenia elementów instalacji. Ważne jest więc to, aby dobór rur https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/poczworny/ do instalacji omówić z profesjonalistą. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogą sprawić, że nowa instalacja nie będzie działała w sposób poprawny.