Czym się kierować przy inwestowaniu na giełdzie?

Inwestycja na giełdzie nie jest wcale na tyle prosta jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście, można „bawić” się w ciemno, dokonywać zakupu walorów, które brzmią atrakcyjnie bądź o których sporo się mówi w mediach. Tylko, czy to właśnie na tym polega inwestowanie? Zdecydowanie nie.

Profesjonalne inwestowanie to odczytywanie sygnałów płynących z giełdy, analiza wszelkich informacji dotyczących danej spółki i w taki sposób wyciągnięcie z nich wniosków, aby przełożyło się to na zysk dla naszego portfela inwestycyjne. Czym powinniśmy się kierować przy inwestowaniu na giełdzie? Zastosujmy kilka podstawowych zasad.

1. Nie podążaj razem ze stadem …
… ale też nie próbuj podążać przeciwko stadu. Jeżeli widzisz, że jest jakiś trend na giełdzie, jednakże nie jesteś do niego przekonany, w ogóle nie inwestuj w ten produkt. Ani nie kupuj, ani nie sprzedawaj, po prostu pomiń i zajmij się analizą innego waloru.

2. Ustaw widły bezpieczeństwa.
Nie zaczynaj inwestować, nie ustalając sobie widełek bezpieczeństwa. Przy zakupie, ustalasz sobie wartość po której bezapelacyjnie sprzedajesz akcje danej spółki. Zarówno ustalasz granicę dolną, dla ochrony przed dalszą utratą pieniędzy, jak i górną, dla ochrony zgromadzonego zarobku.

3. Jeżeli nie wiesz w co inwestujesz, to nie inwestuj.
Zawsze warto jest sprawdzić spółkę handlową, w którą inwestujesz pieniądze i której to kupujesz akcje. Jeśli nie budzi ona Twojego zaufania a wręcz stwarza pozory waloru, który może być niestabilny pod względem ceny – nie inwestuj.

4. Dywidendy
Może nie powinien być to element wartościujący czy warto zainwestować w daną spółkę czy też nie, ale z praktyki wiem, że bardzo przyjemnie jest otrzymać dodatkową gotówkę w formie dywidendy.

Artykuł przygotowany na podstawie moich doświadczeń w inwestowaniu poprzez maklera TMS Brokers i ich stronę internetową, zawierająca platformę inwestycyjną: tms.pl – Zapraszam i polecam.

Materiał promocyjny.