hulajnogi

Hulajnoga to coraz popularniejszy środek lokomocji, szczególnie w większych miastach. Pozwala na stosunkowo szybkie przemieszanie się, nic więc dziwnego, że nie tylko dzieci, ale i coraz więcej dorosłych podróżuje w ten właśnie sposób. 

  • Hulajnogi tradycyjne i elektryczne
  • Co wziąć pod uwagę przy wyborze hulajnogi?

Hulajnogi tradycyjne i elektryczne

Na rynku obecnie do wyboru są dwa rodzaje tego popularnego środka lokomocji. Pierwszy to hulajnoga tradycyjna, w której siłą napędową jest noga użytkownika. Odpycha się nią od podłoża i w ten sposób wprawia hulajnogę w ruch. Hulajnoga elektryczna, najbardziej popularna obecnie, ma zamontowany specjalny silnik, dzięki czemu porusza się bez konieczności odpychania się użytkownika od podłoża. Hulajnogi mogą się różnić także poziomem swojego rozbudowania. Do wyboru są zarówno bardzo proste urządzenia zbudowane z płaskiej platformy, na której początku i końcu znajdują się kółka, a z przodu dodatkowo jest przymocowana także kierownica, jak i hulajnogi trójkołowe, które świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci rozpoczynających swoją przygodę z tym środkiem lokomocji.

Zaletą hulajnogi jest przede wszystkim prosta konstrukcja, łatwość obsługi, właściwie zerowe koszty utrzymania takiego sprzętu. Ponadto, tradycyjna hulajnoga to świetne narzędzie skłaniające do aktywności fizycznej przy okazji świetnej zabawy.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze hulajnogi?

Szybka hulajnoga to nie jedyne kryterium, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Pamiętać musisz przede wszystkim o bezpieczeństwie. Coraz więcej mówi się bowiem o wypadkach na hulajnogach. Wybierając z bogatej oferty sprzętu dostępnego np.na https://www.morele.net/kategoria/hulajnogi-elektryczne-1596/ zwróć uwagę na modele wykonane w sposób solidny, z dobrej klasy materiałów. Koniecznie kup także kask i ochraniacze, szczególnie jeśli na hulajnodze mają poruszać się dzieci. Hulajnogę trzeba dobierać również pod względem grupy wiekowej użytkownika. Inne są hulajnogi dedykowane dla dorosłych, inne dla młodzieży, a jeszcze inne dla mniejszych dzieci i nie chodzi tutaj jedynie i wielkość sprzętu. Osobną grupę stanowią tzw. hulajnogi freestyle’owe, które przeznaczone są do jazdy ekstremalnej (skoków na hulajnodze, jeździe po schodach lub specjalnych platformach). Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na ładowność (szczególnie jeśli hulajnoga jest przeznaczona dla osoby dorosłej). Ważna będzie także wysokość kierownicy (te dostępne są w przedziale 90-130 cm). Nie bez znaczenia będzie:

  • rodzaj kółek (ich wielkość – im większa, tym większa prędkość jazdy oraz twardość – im większa, tym sprzęt bardziej wytrzymały i odporny na ścieranie)
  • rodzaj łożyska – im wyższy jest ten parametr, tym łożysko szybciej się kręci, co wpływa na większy komfort jazdy.