5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru baterii kuchennej

Bateria kuchenna ma ogromny wpływ na komfort odczuwany podczas korzystania ze zlewozmywaka. Ponadto jest ważnym elementem wystroju pomieszczenia. Jej wybór zdecydowanie nie powinien być zatem dziełem przypadku. Nie masz zbyt dużego doświadczenia w kupowaniu baterii kuchennych? Sprawdź, o jakich kwestiach warto pamiętać podczas poszukiwań idealnego modelu do twojego mieszkania.

Montaż

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że wybrany model można zainstalować we własnej kuchni. Dostępne w sklepach baterie kuchenne mają bowiem różne sposoby montażu. Obecnie najczęściej można spotkać się z produktami stojącymi, które montuje się bezpośrednio w blacie bądź obudowie zlewozmywaka. Jest to wygodne i bardzo estetyczne rozwiązanie. Nadal można też znaleźć baterie mocowane w ścianie. Taka wersja może sprawdzić się w sytuacji, gdy zlew znajduje się dość blisko ściany, a nie chce się zabierać miejsca na blacie z boku komory.

Budowa

Podczas zakupów warto również przyjrzeć się niektórym elementom budowy baterii kuchennej. Niesamowicie ważną kwestią jest liczba uchwytów do ustawiania temperatury i natężenia strumienia wody. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej wygodnych rozwiązań jest bateria jednouchwytowa, która dzięki łatwości regulacji ustawień pozwala też zaoszczędzić wodę. W sklepach z wyposażeniem do kuchni są dostępne również tradycyjne modele dwuuchwytowe z pokrętłami. Ciekawym pomysłem może być ponadto nowoczesna bateria bezdotykowa, która umożliwia np. umycie zabrudzonych mąką rąk bez brudzenia uchwytów.

Design

Choć wybierając baterię kuchenną, należy zwrócić uwagę na kwestie techniczne, to warto również pamiętać o dopasowaniu tego elementu do wystroju kuchni. Co więcej, w wielu przypadkach niebanalna bateria może być nawet ciekawą ozdobą pomieszczenia. Do nowoczesnej aranżacji można wybrać np. matowy model w czarnym kolorze z oferty sklepu online Armatura24. Z kolei w kuchni urządzonej w stylu glamour można postawić na wytworną baterię w odcieniu klasycznego bądź różowego złota. W pomieszczeniu w stylu retro złoto może być postarzane, a pokrętła stylizowane na zabytkowe.

Jakość

Bateria kuchenna to raczej zakup na wiele lat, zwłaszcza jeśli jej montaż wymagał pewnych przeróbek w ścianie, blacie czy też zlewozmywaku. Z tego powodu podczas zakupów warto sprawdzić jakość produktu. Bateria powinna być wykonana z solidnych surowców. Dobrym rozwiązaniem może być powłoka ze stali bądź granitu. Ponadto warto zwrócić uwagę na jakość części niezbędnych do montażu produktu.

Funkcje

Nowoczesne baterie kuchenne często są wyposażone w szereg przydatnych funkcji. Praktyczną opcją może być model z wyciąganą wylewką, czyli z możliwością wyjęcia elastycznego węża. Taki element może m.in. ułatwić mycie naczyń. Warto też zwrócić uwagę na baterie termostatyczne, które pozwalają utrzymać stałą temperaturę bez zmiany w ustawieniach natężenia strumienia wody. Dzięki takiej funkcji można zaoszczędzić naprawdę sporo wody.