Domowy basen to marzenie niejednego z nas. Każdy w dzieciństwie marzył o posiadaniu go na własność. To może stać się jak najbardziej realne i możliwe do wykonania (nierzadko nawet samemu!). Przede wszystkim trzeba odpowiednio wcześniej ustalić swoje możliwości finansowe i zacząć oszczędzać. Po uzbieraniu odpowiedniej sumy, można przystąpić do działania. Jeżeli ma to być spora konstrukcja, lepiej zgłosić to odpowiednim organom i poprosić o zgodę na budowę, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Po jej zdobyciu, koniecznym jest wybranie odpowiednich elementów (na przykład niecka basenowa), a także wybór basenu. Jest ich kilka rodzajów. Najbardziej rozpowszechnionym jest basen poliestrowy, czyli plastikowy. Z czego wynika jego popularność? Głównie z faktu, że nie jest drogi, a jednocześnie wytrzymały i niejednokrotnie nie ma z nim aż tylu problemów co z innymi typami.

Nawet jeżeli popęka (co wbrew pozorom rzadko się zdarza, nawet podczas bardzo srogich zim), albo ulegnie innym zniszczeniom, naprawa albo całkowita wymiana takich elementów jak niecka basenowa nie będzie bardzo dużym wydatkiem. Jeśli już mamy zbudowany basen i wszystkie niezbędne, podstawowe czynności zostały wykonane, można zastanawiać się nad modernizacją domowego basenu. Jak to zrobić?

Zadaszenia basenowe – czyli popularne i nowoczesne rozwiązanie

Aby nadać oryginalnego i modernistycznego wyglądu swojemu basenowi, należy pomyśleć przede wszystkim o jego zadaszeniu. Jest to nie tylko ładnie wyglądające, ale przede wszystkim funkcjonalne. Dlaczego? Otóż dlatego, że do środka nie wpadają niechciane zanieczyszczenia, liście, owady i tym podobne rzeczy. Oczywiście zależy to także od tego, w jakim stopniu zadaszenia basenowe będą zasłaniały obiekt. Basen poliestrowy pomimo niskiej ceny, wcale źle się nie prezentuje.

Wprost przeciwnie! Jego ładny, niebieski odcień wspaniale komponuje się z przejrzystą, nieskazitelnie czystą wodą. Aby więc spotęgować efekt oryginalności i dobrego wyglądu, można zainwestować w zadaszenia basenowe, które są szklane. Nie tylko unowocześni to nasz basen, ale także sprawi, że promienie słoneczne szybciej nagrzeją wodę.

Energooszczędny basen? To możliwe!

Rzecz jasna z oszczędzaniem energii na basenie też nie ma co przesadzać. Został on zbudowany po to, aby zapewniać nam komfort. Można to oczywiście połączyć z rozważnym zużywaniem energii. Takie baseny powinny być przede wszystkim ciepłe, a także przyjemne dla osób, które się w nich znajdują. Warto zadbać także o odpowiednie oświetlenie, dzięki czemu wzrośnie poziom nowoczesności, a dodatkowo zabezpieczy nas przed ewentualnym upadkiem do wody w ciemności.

Dlatego można użyć specjalnych lampek, które przymocowuje się do ścianek basenu. Ich żarówki mogą być energooszczędne, dzięki czemu dłużej wytrzymają i będą działać, a my będziemy mieli pełniejszy portfel. Drugim rozwiązaniem jest wyłączanie filtrów w nocy oraz wówczas, kiedy nikt nie przebywa w basenie. Woda z godziny na godzinę nie zrobi się nagle zielona i pełna zanieczyszczeń, a energia zostanie zaoszczędzona. Dla pewności można wrzucić do wody porcję chloru lub innych preparatów mających na celu utrzymanie czystości.

Drabinki, schody i balustrady

Basen poliestrowy można zamówić sobie wraz z zamontowanymi schodkami. W większości przypadków do basenu po prostu się wskakuje, lecz niektórzy wolą stopniowo się zamaczać. Wówczas dobrym pomysłem będzie zamontowanie specjalnej drabinki (w sytuacji, kiedy niecka basenowa jest już wbudowana i nie ma jak dołączyć do niej schodów). Zazwyczaj jest ona metalowa i łatwo dostępna w pierwszym lepszym sklepie budowlanym.

Jeżeli jednak wystąpiłby problem z wyborem oraz dostaniem jej, zawsze można zamówić przez Internet, gdzie jest o wiele większy wybór niż w tradycyjnych sklepach. Ostatnią propozycją jest zamontowanie dookoła basenu balustrady, która będzie go otaczać i zapobiegać przypadkowemu wpadnięciu do wody zwierzaka domowego, dziecka czy kogoś innego. Ona także jest w większości przypadków metalowa, ale tutaj istnieje już większa swoboda wyboru.