Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie osobom zatrudnionym optymalnych warunków w miejscu wykonywania zawodowych obowiązków. Do czynników, które wpływają na komfort, efektywność, a nawet zdrowie pracowników zalicza się oświetlenie. Jakie światło powinno być w biurze? Dowiedz się więcej już teraz.
Światło naturalne w miejscu pracy
Najlepiej, jeśli stanowisko pracy jest wystarczająco doświetlone światłem naturalnym. Oczywiście, pracodawcom nie zawsze udaje się zapewnić takie warunki, patrząc chociażby na pory roku i szybki zachód słońca zimą. Jeśli biuro nie ma wystarczającego dostępu do światła naturalnego, należy zapewnić takie punkty świetlne, które generują oświetlenie najbardziej do niego zbliżone. Dzięki temu dba się nie tylko o wydajność w zakresie efektów pracy personelu, ale również o ich samopoczucie i zdrowie, uwzględniając między innymi zapobieganie powstawaniu wad wzroku.
Elementy światła przy stanowisku
Każde stanowisko powinno mieć dostęp do dobrej jakości oświetlenia. Zaleca się, aby w biurze panowało światło intensywne, o białej, chłodnej barwie i sporej mocy. Pamiętaj jednak, że zbyt mocne światło może wywoływać silne bóle głowy, a to za słabe będzie działać usypiająco, co ma znaczenie w ramach najlepszej efektywności podczas wykonywania zawodowych zadań.
Światło nie może razić, ale punkt świetlny powinien być zamontowany tuż nad stanowiskiem pracy. Zaleca się również ustawienie dodatkowych, mniejszych źródeł światła, które mogą być wykorzystywane w razie indywidualnych potrzeb. Bez problemu lampki na biurko znajdziesz w sklepie Elektromag. W jego ofercie znajduje się zresztą szeroki wybór różnych typów oświetlenia do biura.
Jakie punkty świetlne nadają się do biura?
Światło w miejscu pracy powinno pełnić przede wszystkim funkcję praktyczną i wpływać na komfort przebywania w biurze. Nie zaleca się nabywania oświetlenia zbyt dekoracyjnego, które może rozpraszać. Lepszym rozwiązaniem są klasyczne plafony, minimalistyczne halogeny czy tradycyjne lampki biurkowe. Kryształowe żyrandole lepiej niech zawisną w reprezentacyjnych salonach.
Wybierając rodzaj elementów oświetlenia, które będzie służyć w pracy, uwzględniać warto ich funkcjonalność, a nie czynnik dekoracyjny. Pamiętaj, że zbyt intensywne ozdoby mogą rozpraszać pracowników i niekorzystnie wpływać na ich koncentrację uwagi oraz skupienie.
Zamiast wiszących lamp, które mogą przeszkadzać, lepiej postać na plafon sufitowy. Wszystkie punkty świetlne powinny być wysokiej jakości, trwałe, odporne na niekorzystne czynniki i w pełni bezpieczne.
Dobrze jest wybierać światło LED, które jest energooszczędne, co z kolei przekłada się na generowanie oszczędności finansowych w firmie z tytułu zużycia energii elektrycznej. Światło LED jest też najbardziej zbliżone do tego naturalnego.
W miejscu pracy doskonale sprawdza się tzw. inteligentne oświetlenie. Warto postawić na innowacyjne systemy, którymi można zarządzać zdalnie, regulując włączanie światła, poziom natężenia światła czy działanie światła z zastosowaniem na przykład czujników ruchu.