zasilacze LED

Dekoracyjne oświetlenie ledowe z wykorzystaniem elastycznych taśm to sposób na ciekawe udekorowanie pomieszczeń, mebli oraz wielu innych przedmiotów, na przykład urządzeń elektronicznych czy obrazów. Do instalacji takiego oświetlenia potrzebne są specjalne zasilacze LED, które stabilizują napięcie i dostarczają do taśmy odpowiednio przetworzony prąd. Jak dobrać moc takiego urządzenia do rodzaju zastosowanej taśmy? Jakie urządzenie wybrać?

Obliczanie pożądanej mocy

Obsługa dekoracyjnych taśm oświetleniowych wymaga użycia nowoczesnych zasilaczy ledowych zdolnych do stabilizacji napięcia, o mocy dopasowanej nie tylko do rodzaju, ale i długości instalowanej taśmy. Warto zachować przy tym pewną rezerwę mocy, tak by urządzenie się nie przegrzewało, a wartość zasilającego taśmę prądu pozwalała na równomierne rozświetlenie diod na całej jej powierzchni. Moc oferowana przez zasilacze LED powinna być zatem nieco większa od zapotrzebowania energetycznego dla danego rodzaju taśmy. Zapotrzebowanie oblicza się przez zsumowanie energii potrzebnej do zasilania jednego metra bieżącego taśmy z jej długością. Dla przykładu taśma LED pobierająca 4 W na metr bieżący, o długości 4 m, wymaga użycia zasilacza mocniejszego niż 16 W – potrzeba rezerwy, a zatem warto sięgnąć po urządzenie 20 W lub nieco silniejsze.

Jaki rodzaj zasilacza wybrać?

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów zasilaczy LED, o różnej mocy, przystosowanych do obsługi wielu typów taśm. Przy tworzeniu bardziej rozbudowanego systemu oświetlenia dekoracyjnego, ciekawym rozwiązaniem może być zakup profesjonalnego urządzenia modułowego, przystosowanego do obsługi wielu taśm. Takie zasilacze LED są nieco droższe, ale i zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Zamiast kilku urządzeń można zakupić jedno, o większej mocy, wyposażone w szereg systemów zabezpieczających, które redukują ryzyko szybkiego uszkodzenia taśm czy pogorszenia jakości świecenia w ich końcowych częściach. Przykładowymi rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo są systemy przeciwprzepięciowe i przeciwprzeciążeniowe. Wśród urządzeń modułowych, o dużej mocy, spotyka się również urządzenia z chłodzeniem aktywnym.

Samodzielne obliczenie mocy potrzebnej do zasilenia konkretnej wersji taśmy oświetleniowej nie jest trudne i można zrobić to samodzielnie. Jeśli jednak masz obawy, czy zamówiony zasilacz LED będzie odpowiednim wyborem dla konkretnego rodzaju taśmy, o pomoc możesz zawsze poprosić w sklepie sprzedającym tego typu akcesoria. Pełnego wsparcia w tym zakresie udzieli również każdy elektryk czy monter oświetlenia.