Gazowe podgrzewacze wody

Urządzenia zaliczane do grupy gazowych podgrzewaczy wody są niezwykle popularne i atrakcyjne. Wykorzystywane są w wielu polskich gospodarstwach domowych, w tym między innymi w mieszkaniach. Za ich pomocą możesz ogrzać pomieszczenia mieszkalne jak i wodę w kuchniach i łazienkach. Ponieważ gazowe podgrzewacze wody to urządzenia stosunkowo duże, warto przygotować się do ich zakupu i odpowiednio wcześniej wygospodarować odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Poniżej udzielamy praktycznych porad związanych z montażem gazowych podgrzewaczy wody oraz wyborem miejsca na ich zawieszenie. Poznasz najważniejsze zasady i techniki montażu oraz dowiesz się, jak wybrać miejsce, w którym podgrzewacz będzie maksymalnie przydatny i użyteczny. 

Wybór pomieszczenia na gazowy podgrzewacz wody 

Wszystko zaczyna się od ustalenia, w którym pomieszczeniu wybrany przez Ciebie podgrzewacz wody zostanie zamontowany. W zdecydowanej większości przypadków wybór pada na dwa główne pomieszczenia. Są to oczywiście kuchnia oraz łazienka. Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że właśnie w tych pomieszczeniach dostęp do ciepłej wody jest najważniejszy. Zarazem, są to pomieszczenia o stosunkowo praktycznym charakterze, w którym znajdują się różnego typu sprzęty użytkowe – AGD, sanitarne i inne.

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że podgrzewacz nie powinien zawisnąć w pomieszczeniu niższym niż 2,2 metrów wysokości. Ponadto, kubatura pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 8 metrów sześciennych (w przypadku urządzeń wyposażonych w otwartą komorę spalania) lub 6,5 metrów sześciennych (urządzenia z komorą spalania zamkniętą). Ponadto, ważny jest dostęp do sprawnie działającej wentylacji. 

Gazowe podgrzewacze wody i ich montaż

Produkty zaliczane do gazowych podgrzewaczy to wysoce specjalistyczne urządzenia, które warto instalować z pomocą fachowca lub specjalisty. Wiele oferowanych produktów posiada określone zalecenia od producentów, którzy określają optymalny sposób ich montowania. Warto przestrzegać ich skrupulatnie, by mieć pewność, że urządzenie będzie pracować maksymalnie bezpiecznie. Pod tym względem polecamy produkty z oferty Bridom, odznaczające się wyjątkowo łatwym i sprawnym montażem: https://www.bridom.pl/podgrzewacze-wody/gazowe-podgrzewacze-wody.

Wybierając miejsce na montaż, warto unikać stref narażonych na różne uszkodzenia mechaniczne, oddziaływanie nadmiernie wysokich temperatury oraz nadmierny ruch. Nie należy montować podgrzewacza w bezpośrednim sąsiedztwie okna ani drzwi. Ponadto, odradza się zabudowanie podgrzewacza, a już zwłaszcza montowanie go we wnętrzu szafek lub innego typu schowków. 

O wiele lepiej sprawdzą się wnęki w ścianach oraz kanty pomieszczeń. Podgrzewacze są najczęściej montowane w pozycji wiszącej, przy wykorzystaniu specjalnych systemów mocowania. W ten sposób, urządzenie nie wywiera nacisku na znajdującą się pod nim podstawę, a wszystkie jego komponenty użytkowe zostaną w wygodny sposób wyeksponowane. Niekiedy istnieje możliwość osłonięcia rur doprowadzających gaz, choć zależy to dokładnie od charakteru miejsca montażu.