duże donice ceramiczne

Duże donice ceramiczne to świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie naturalny i​      organiczny wygląd swojego ogrodu lub wnętrz budynków. Duże donice ceramiczne​ przenoszą nas w śródziemnomorski klimat, gdzie właśnie w czasach starożytnych powstawały pierwsze donice tego typu. Przemysł ceramiczny kwitł wówczas, także posiadanie donic ceramicznych było bardzo popularne wśród mieszkańców Starożytnej Grecji czy Starożytnego Rzymu.

Duże donice ceramiczne idealnie sprawdzą się podczas aranżacji ogrodowych, tarasowych​   czy balkonowych, ponieważ zajmują większe przestrzenie niż donice standardowych rozmiarów. A przestrzeń w pomieszczeniach odgrywa jednak większą rolę.

Opis dużych donic ceramicznych ​ – rodzaje, a także najlepsze zastosowanie w zależności od​ potrzeb

Przy zakupie dużych donic ceramicznych ​ należy sobie zdawać sprawę przede wszystkim z​   przestrzeni jaką uzyskają nasze rośliny. Odpowiednie miejsce dla ich rozrostu powoli na efektywniejsze hodowanie nawet kilku gatunków w jednej donicy. W zależności od wielkości donicy możemy pozwolić sobie na zasadzenie mały lub większych rozmiarowo gatunków kwiatów. Dzięki przestrzeni jaką oferują duże donice ceramiczne ​  przyczynimy się znacznie​   do zapewnienia roślinom dobrych warunków rozwoju.

Duże donice ceramiczne także w odpowiedni sposób eksponują roślinę. Na większej​  przestrzeni tworzy się swoistego rodzaju mały ogródek, który możemy dowolnie zaprojektować. Dzięki temu będziemy w stanie posadzić w jednej donicy kilka rodzajów roślin – sprawi to, że nasz „doniczkowy” świat stanie się bardziej różnorodny, a także pozwoli na wytworzenie się naturalnego ekosystemu dla roślin, które będą w stanie funkcjonować w sposób bardziej naturalny niż w przestrzeni o ograniczonych rozmiarach.

donica ceramiczna duża to świetny wybór

Wybór odpowiedniej dużej donicy ceramicznej​

Wybór odpowiedniej donicy tego typu zależy od rodzaju roślin jakie będziemy chcieli tam zasadzić. Takie donice zazwyczaj są podłużne, poziome i długie, dlatego sadzenie roślin od długich, bardzo rozłożystych korzeniach będzie po prostu mało efektywne, a roślina taka będzie się dusić. Najlepiej zatem umieszczać w takiej donicy więcej, ale za to mniejszych roślinek.

Zastosowanie dużych donic ceramicznych​

Duże donice ceramiczne znajdują swoje zastosowanie w ciekawych aranżacjach​      ogrodowych, jako uzupełnienie dużych przestrzeni, jakimi są gabinety czy korytarze, a także sale wystawowe, jak również tarasów czy dużych powierzchniowo balkonów.

Także dzięki doborze wysokiej jakości gliny, duże donice ceramiczne ​  mają właściwości​    mrozoodporne. Nie jest straszne więc, zostawiać je na zewnątrz podczas mrozów. Możemy mieć pewność, że nie ulegną one zniszczeniu.

Ze względu na swoje rozmiary, taki rodzaj donic idealnie sprawdzi się jako element dominujący i największy w aranżacjach ogrodowych. Taka donica nie będzie dobrze prezentowała się, gdy będą w niej posadzone długie, smukłe kwiaty, jak również w otoczeniu większych, bardziej topornych rozwiązań aranżacyjnych. Warto zdecydować się chociażby na jedną sztukę, aby zobaczyć w jak naturalny sposób komponuje się w rozwiązaniach ogrodowych.