Inwestycje w nieruchomości stają się coraz bardziej popularne. Wpływ ma na to przede wszystkim ich nieustannie rosnąca wartość, dzięki czemu już po upływie kilku lat można na nich zarobić spore pieniądze. Nowym trendem na rynku jest także zakup apartamentów inwestycyjnych, które mając gwarantowaną stopę zwrotu na poziomie około siedmiu procent, mogą się spłacić w ciągu pierwszych kilku lat. Jest to z pewnością jedna z najlepszych form ulokowania swoich aktywów finansowych w obecnych czasach. Oczywiście, nie jest powiedziane, że finansując sobie apartament, konieczna będzie jego sprzedaż. Czym w ogóle są apartamenty inwestycyjne? Na co zwrócić uwagę inwestując w nie swoje pieniądze? I czy jest to w ogóle opłacalna forma inwestycji?
(apartamenty inwestycyjne: https://domardevelopment.pl/inwestycje/izerski-resort/ oraz https://domardevelopment.pl/inwestycje-mieszkaniowe-wroclaw/)
Apartamenty inwestycyjne w górach – co to jest?
Apartamenty inwestycyjne w górach, ale także nad morzem, czy innych kurortach wakacyjnych cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów. Można je porównać do mieszkań, jednak ich wartość rynkowa jest znacznie wyższa. Wszystko dlatego, że przynoszą one spory zysk, jednak nie we wszystkich przypadkach tak musi być. Apartamenty inwestycyjne to nieruchomości, które zazwyczaj kupuje się za gotówkę, gdyż inwestowanie w nie przy pomocy kredytu hipotecznego może przynieść więcej strat.
Takie mieszkanie można więc głównie zakupić nad morzem lub w górach. Mają one za zadanie przynosić zyski z najmu długoterminowego lub krótkoterminowego. Nie ma przy tym znaczenia, kto będzie wynajmować apartament, choć niektórzy inwestorzy stawiają tylko na klientów typu VIP.
Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się condohotele. Nie różnią się one niczym od tradycyjnych hoteli, ale tylko z zewnątrz. Struktura organizacji jest jednak zgoła odmienna. Deweloper stawia budynek, w którym apartamenty mogą kupować inwestorzy. Oni następnie je urządzają i oferują pod wynajem dla wczasowiczów lub wynajmują przykładowo pod spotkania biznesowe. Rola dewelopera nie polega tylko na wybudowaniu budynku. Może on także zaoferować swoją pomoc w kwestiach rezerwacji i obsługi technicznej zakupionego apartamentu.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu apartamentu inwestycyjnego?
Apartamenty inwestycyjne, mimo że z reguły przynoszą spore zyski, mogą okazać się niewypałem. Dlaczego? Wpływ na to ma wiele czynników. Można się jednak przed tym ustrzec, kupując nieruchomość na określonych warunkach i w odpowiednim miejscu. Lokalizacja jest więc kluczem do sukcesu. To rzecz absolutnie priorytetowa. Apartamenty inwestycyjne w górach lub nad morzem powinny być kupowane w kurortach, gdzie swoje wczasy spędza dosyć spory odsetek ludzi. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wybór miasta, które napływem turystów cieszy się przez cały rok, nawet w okresie zimowym. Oczywiście zarówno lato, jak i zima przynoszą głównie zyski dwóm odmiennym kierunkom.
Wybierając apartament inwestycyjny, warto także zwrócić uwagę na połączenia komunikacyjne. Jest to szczególnie ważne, jeśli nieruchomość znajduje się w dzielnicy na uboczu. Ponadto atrakcyjny apartament powinien znajdować się w okolicy licznych restauracji, atrakcji i centrum miasta.
Kolejną kwestią jest zapewnienie dobrej obsługi. Zazwyczaj operatorzy posiadają wykwalifikowaną kadrę pracowników, którzy zadbają o rezerwacje, sprawy techniczne jak naprawy oraz wszelkie inne niezbędne czynności związane z prowadzeniem apartamentu inwestycyjnego. Inwestorzy powinni także zwracać uwagę na to, czy obiekt z apartamentami jest już wybudowany, czy dopiero powstanie. Tak zwana dziura w ziemi to dosyć ryzykowna inwestycja, ponieważ w każdej chwili może się okazać, że deweloper nie jest w stanie dokończyć budowy, a środki od inwestorów przepadną. Oczywiście istnieją różne formy zabezpieczenia w takich sytuacjach:
- rachunek powierniczy zamknięty;
- rachunek powierniczy otwarty z gwarancją ubezpieczeniową;
- rachunek powierniczy otwarty z gwarancją bankową;
- rachunek powierniczy otwarty bez dodatkowego zabezpieczenia.
Mimo to lepiej unikać współpracy z nierzetelnym deweloperem. Dlatego też kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie dewelopera oraz jego doświadczenia na rynku.