Urządzanie pokoju kąpielowego. Co warto o nim wiedzieć?

Projektowanie łazienki, czyli miejsca, gdzie można zanurzyć się w wannie pełnej pachnącej piany lub wziąć szybki prysznic po upalnym dniu, jest bardzo wymagającym zadaniem. Jednak, mając wpływ na to, jak będzie ona wyglądać, możemy zdecydować, czy postawimy na standardowy wygląd łazienki, czy zdecydujemy się na coraz bardziej popularne pokoje kąpielowe.

Co przemawia za tworzeniem pokoi kąpielowych?

Coraz częściej słyszy się o tworzeniu przytulnych pokoi kąpielowych zamiast standardowej łazienki. Pokój łazienkowy wyposaża się przeważnie w wannę oraz dodające wnętrzu ciepła dodatki. Staje się wtedy miejscem, gdzie możemy się zrelaksować i poczuć jak w domowym SPA. Jednak wybór odpowiedniej ceramiki sanitarnej czy armatury łazienkowej wymaga podjęcia kluczowych decyzji odnośnie ich jakości i wyglądu.

Co można powiedzieć o pokoju kąpielowym? Jakie są jego zalety? Pokój kąpielowy jest znacznie przytulniejszy niż łazienki w całości wyłożone płytkami. Wyróżnikiem jest stosowanie często innych elementów dekoracyjnych, takich jak panele ścienne z drewna, kamienia czy metalu, łączenie płytek z malowaniem ścian, czy stosowanie na podłodze polerowanego betonu zamiast kafli. Na środku stawia się wolnostojącą wannę na nóżkach z baterią wykonaną z materiałów, takich jak stal nierdzewna czy mosiądz. Wnętrze ocieplają zastosowane dodatki, na przykład rozłożony obok wanny miękki, puszysty dywan w perski wzór lub minimalistyczne kształty w klimacie skandynawskim. Wprowadzenie do wnętrza drewnianych, szklanych czy miedzianych dodatków nada wnętrzu większej harmonii z naturą. Po całym dniu możemy odetchnąć, spędzając chwilę w tak wyjątkowym wnętrzu, leżąc w wannie i czytając wciągającą lekturę.

Czy pokój kąpielowy jest funkcjonalny?

Aby tego typu łazienka nie tylko cieszyła oczy, ale była trwała i funkcjonalna, warto wyposażyć ją w wysokiej jakości sprzęty. Ceramika sanitarna jak umywalka, wanna czy toaleta powinna być wykonana z porcelany, a nie ze słabej jakości akrylu. Porcelana jest delikatna, ale znacznie trwalsza niż sztuczne odpowiedniki, które szybko się rysują i odbarwiają. Nowoczesna ceramika sanitarna wykonana z porcelany przetrwa wiele lat w nienagannym stanie, zdobiąc i znakomicie spełniając swoją funkcję.

Wybór armatury sanitarnej, takiej jak baterie do umywalki, wanny czy prysznica wiąże się z preferowanym stylem oraz jakością. Najwyższej klasy materiały znacznie łatwiej się czyści, a dodatkowo mosiądz czy stal chromowana są odporne na zarysowania, brud i korozję.

Wykańczając ściany, nie trzeba decydować się na standardowe rozwiązanie, jakim jest położenie kafli ceramicznych. Istnieją równie funkcjonalne i estetyczne rozwiązania. Wybór paneli ściennych z drewna tekowego może okazać się znacznie przyjemniejszy w odbiorze. Ten rodzaj drewna jest nie tylko piękny, ale i odporny na wilgoć czy zanieczyszczenia.