Pleśń w mieszkaniu jest bardzo niebezpieczna – stanowi zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia domowników, a nawet zwierząt. Może powodować lub nasilać alergię oraz przyczyniać się do częstych zachorowań, bólów głowy, problemów żołądkowych, a nawet prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Jej usunięcie wymaga specjalnego podejścia – skoro grzyb pojawił się w danym miejscu raz, sprzyjające warunki mogą sprawić, że będzie nawracał. Niezbędne jest więc zastosowanie specjalnych środków pleśniobójczych. Jakie preparaty wybrać?
Środki do usuwania pleśni
W celu usunięcia pleśni należy używać specjalnych preparatów do tego przeznaczonych. Większość z nich wykazuje skuteczne działanie dzięki zawartości aktywnych form tlenu lub innych składników aktywnych, na które grzyby są szczególnie wrażliwe. Stopniowo zabijają one komórki grzybowe wraz z ich strukturami przetrwalnikowymi – to najskuteczniejszy sposób, aby zapobiegać nawrotom pleśni. Środek do usuwania pleśni może też być wzbogacony o cząsteczki srebra koloidalnego, które mają silne biobójcze właściwości. W przypadku niedużych plam najczęściej wystarczające okazują się półlitrowe butelki wyposażone w spryskiwacz, który ułatwia ich aplikację. Warto pamiętać, że preparaty oparte na reaktywnych formach tlenu po otwarciu w szybkim czasie tracą swoją moc – wybór mniejszego opakowania może być więc najbardziej opłacalne. Jeżeli jednak mamy do czynienia z dużą, silnie zagrzybioną powierzchnią, najlepiej zaopatrzyć się w oddzielny spryskiwacz i większy zbiornik. Szukając odpowiedniego produktu, warto rozróżniać preparaty pleśniobójcze od środków odgrzybiających, te drugie stosowane są do zabezpieczania powierzchni przed powrotem pleśni, ale nie usuwają już rozrośniętych kolonii.
Jak stosować preparaty pleśniobójcze?
Preparaty do usuwania grzyba wymagają uważnego podejścia – wiele z nich jest toksycznych również dla ludzi, dlatego nie powinno się ich wdychać ani przebywać w pomieszczeniach, gdzie były aplikowane. Każdy preparat może różnić się działaniem i sposobem użycia, dlatego wyposażony jest w etykietę ze szczegółowym opisem – przed użyciem koniecznie należy się z nią zapoznać. Jak nanosić środki do usuwania pleśni? Powierzchnie najpierw należy przygotować, czyli za pomocą twardej szczotki czy innego narzędzia usunąć grzyba z powierzchni. Przed aplikacją produktu, ściana powinna być dokładnie wysuszona. Następnie na niewielkie ognisko pleśni aplikuje się cienką warstwę preparatu oraz czeka odpowiednią ilość czasu – zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Po wyschnięciu na powierzchnie można zastosować dodatkowo preparat ochronny.