Siatki cieniujące

Siatki cieniujące to często stosowane w ogrodach przyrządy. Nazywane są również siatkami osłonowymi lub maskującymi. Najczęściej – choć nie tylko – stosuje się je jako formę ogrodzenia, wydzielającą dany teren od jego otoczenia. Jakim potrzebom służą siatki cieniujące? Jest kilka głównych powodów, dla których cieszą się niesłabnącą popularnością. Przede wszystkim – stanowią skuteczną ochronę dla naszego ogrodu, przed niektórymi szkodliwymi czynnikami. Wymienić należy zwłaszcza uciążliwe podmuchy wiatru, kurz, pył, nadmierny poziom nasłonecznienia (zwłaszcza w okresie wysokich temperatur), grad oraz intensywne opady deszczu. Dzięki ich stosowaniu, wszelkie delikatne rośliny, których wzrost wymaga zapewnienia odpowiednich warunków, mogą bezproblemowo się rozwijać. 

Rodzaje dostępnych siatek cieniujących

Funkcjonalność siatek cieniujących doceni każdy właściciel przydomowego ogrodu lub działki z rabatkami. Także osoby pragnące zamaskować niezbyt estetyczny wygląd tradycyjnych ogrodzeń z metalu stosują siatki cieniujące. Ze względu na kryterium ich zastosowania, wymienić można kilka rodzajów siatek:

– Pierwsza grupa to siatki przeznaczone do montażu na ogrodzeniach. Świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie naszych ogrodów i uprawianych w nim roślin przed nadmiernie intensywnymi czynnikami atmosferycznymi. Oprócz samych ogrodów znajdują także zastosowanie jako osłona na balkonach, przybudówkach, werandach, czy też tarasach.

– Wymienić należy także siatki przeznaczone do stosowania w szklarniach oraz tzw. cieplarniach, czyli tunelach hodowlanych pokrywanych folią. Podobnie jak powyższe, stosuje się je w celu obniżenia poziomu nasłonecznienia i wpływu szkodliwych warunków atmosferycznych.  

– Ostatnią grupą są siatki przeznaczone do osłaniania obiektów sportowych. Ten typ siatek stosowany jest w celu ogrodzenia najróżniejszych obiektów użyteczności sportowej o dużej powierzchni. Wymienić należy przede wszystkim boiska do gry w piłkę nożną, korty tenisowe, pola do gry w golfa, a także place zabaw i tereny przedszkoli, czy szkół.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania siatki cieniującej?

Przystępując do wyboru konkretnej siatki cieniującej, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Przede wszystkim, poszczególne produkty różnią się poziomem zacienienia, który waha się od ok. 40% do nawet 95%. W szklarniach i ogródkach stosuje się zazwyczaj siatki o poziomie zacienienia wynoszącym ok 50%. Pozwalają one na redukcję poziomu oddziaływania szkodliwych warunków atmosferycznych, przepuszczając jednocześnie potrzebne do wzrostu roślin promienie słoneczne.

Wybierając konkretną siatkę cieniującą, należy zwrócić uwagę na rozmiar dostępnych produktów. Liczy się przede wszystkim ich wysokość, która powinna odpowiadać naszym potrzebom. W przypadku chęci ochrony roślin w naszym ogrodzie, możemy skorzystać z niskich siatek; chcąc odseparować ogród od spojrzeń sąsiadów, wybieramy siatki wysokie. Najczęściej występujące rozmiary wynoszą od 1 do ponad 2 metrów. Siatki osłonowe są kupowane zazwyczaj w rolkach, których długość wynosić może nawet 100 metrów. W przypadku chęci osłonięcia balkonu, powinna wystarczyć siatka o długości 10 metrów.