Rolety typu dzień-noc

Rolety dzień-noc są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych. Jeśli planujesz ich zakup do swojego mieszkania lub domu, wówczas warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak rodzaj wykorzystanych materiałów, sposób sterowania, typ montażu. Poniżej przybliżamy te sprawy oraz wgryzam się w tematykę rolet dzień-noc. Podpowiadamy kiedy i dlaczego warto je stosować oraz przestawiamy ich najważniejsze atuty użytkowe. 

Rolety dzień-noc a zastosowane materiały 

W konstrukcji rolety dzień-noc najważniejsze są wykorzystane materiały. Mają one wpływ na sposób i możliwość stosowania rolet do celów osłonowych. Najczęściej rolety dzień-noc złożone z dwóch (niekiedy także trzech) warstw materiałów. Mogą być to po prostu dwie tkaniny, o odmiennym stopniu przepuszczalności światła.

Pierwsza z nich posiada wysoką gramaturę oraz intensywny splot, służy jako osłona po zmroku. Druga tkanina jest bardziej przejrzysta i pozwala na ograniczenie stopnia nasłonecznienia w ciągu dnia. Manewrując ustawieniem rolety, masz możliwość wyboru czy światło będzie prześwitywać, czy też zatrzymywać się na powierzchni rolety. 

W roletach liczy się nie tylko transparentność, ale również kolorystyka i walory estetyczne. Rolety mogą prezentować intensywne jaskrawe odcienie, a także mniej lub raczej skomplikowane wzory. W przypadku rolet dzień-noc, kolorystyka jest dość ujednolicona i została dopasowana do potrzeb większości mieszkańców i najczęściej stosowanych stylów aranżacyjnych. Atrakcyjne rolety dzień-noc oferuje https://rolety24.net/rolety-dzien-i-noc.

Kwestie praktyczne w trakcie zakupu rolet dzień-noc

Znajdziesz rolety o odmiennym sposobie montażu, sterowania oraz dodatkowych funkcjach i możliwościach. Polecamy w pierwszej kolejności skupić się na roletach montowanych od wewnątrz pomieszczenia. Z ich montażem, jak i demontażem, poradzi sobie każdy użytkownik. Często w ich konstrukcji występuje kaseta, w której chowa się materiał po jego rozwinięciu.

Sterowanie ustawieniem rolety dzień-noc może odbywać się manualnie lub elektrycznie. Częściej wybór pada na produkty sterowane ręcznie, za pomocą prostego mechanizmu żyłkowego lub sznurkowego. Jest to prosty i wygodny sposób, pozwalający na precyzyjne dopasowanie tkanin osłonowych do poziomu nasłonecznienia w danym pomieszczeniu. 

Rolety mogą też posiadać specjalny mechanizm i funkcje usprawniające ich codzienną pracę. Szczególnie popularne są rolety podgumowane, wyposażone w dodatkowe warstwy materiałów elastycznych. Będą odpowiedzialne za przyleganie bezpośrednio do powierzchni szyby. W ten sposób roleta będzie maksymalnie zaciemniać pomieszczenie, szczelnie izolując je od światła zewnętrznego.

Jak dobrać rozmiar rolety dzień-noc

Z wyborem rozmiaru nie większego problemu. Najczęściej należy po prostu dopasować interesującą Cię roletę do rozmiaru skrzydła okiennego i szyby. Roleta powinna być nieco szersza niż szerokość przeszklenia w oknie. Jej wysokość powinna natomiast odpowiadać wysokości całego skrzydła okiennego. Jeśli dysponujesz oknami o nietypowych kształtach lub rozmiarach, wówczas warto skorzystać z oferty firm wykonujących rolety na wymiar. Usługę ich dopasowania oferuje wielu polskich dostawców i producentów.