Do przeprowadzenia prac na wysokościach niezbędny jest sprzęt zapewniający bezpieczeństwo i swobodę działania w niełatwych warunkach. Wśród najbardziej uniwersalnych urządzeń umożliwiających precyzyjną pracę nawet kilkadziesiąt metrów nad ziemią znajdują się zwyżki. W jaki sposób działa sprzęt wykorzystywany między innymi w branży budowlanej, przemysłowej i logistycznej? Czym charakteryzują się główne typy podnośników? Sprawdź!
Typ zwyżek ze względu na konstrukcję
Zwyżki klasyfikowane są na kilka kategorii. Wyróżniamy modele przeznaczone do użytkowania na zewnątrz i wewnątrz budynków, zasilane elektrycznie, spalinowo i hybrydowo. Szczególną grupę stanowią podnośniki przepychane – najmniejsze tego typu maszyny dostępne na rynku. Nie mają one własnego napędu jezdnego – przesuwane są ręcznie przez operatora.
Ze względu na budowę i przeznaczenie zwyżki dzielą się na trzy główne grupy:
- zwyżki nożycowe – urządzenia składające się z nożyc połączonych sworzniem, wyposażone w platformę poruszającą się w pionie. Stosunkowo duże, zabezpieczone platformy robocze pozwalają na podnoszenie pracowników i ładunków do wysokości 16 m;
- zwyżki teleskopowo-przegubowe – sprzęt umożliwiający dostęp do trudnych miejsc dzięki zasięgowi bocznemu. Wyposażone w kosz mocowany na łamanym ramieniu. Zaawansowana konstrukcja daje możliwość pracy w szerokim zakresie bez konieczności zmiany położenia podstawy maszyny;
- zwyżki masztowe – kompaktowe, zwrotne i lekkie podnośniki, które mieszczą się drzwiach i windach.
Podesty ruchome projektowane z myślą o pracach na zewnątrz są wyposażone w terenowe ogumienie. Napęd na cztery koła zapewnia im funkcjonalność i stabilność nawet na nierównej, nieutwardzonej powierzchni.
Zastosowanie zwyżek
Zwyżki są praktyczną, ergonomiczną alternatywą dla rusztowań i drabin. W budownictwie umożliwiają montaż konstrukcji, a także prace elewacyjne, malarskie oraz dekarskie. W przemyśle często wykorzystywane są do konserwacji linii produkcyjnych i instalacji oświetleniowych, a w logistyce i magazynowaniu – ułatwiają ściąganie i układanie towaru na wysokich regałach. Podnośniki są również powszechnie stosowane w branży reklamowej i eventowej (na przykład do montażu bilbordów, banerów czy elementów scenografii). Z kolei pracownicy sektora energetycznego i telekomunikacji korzystają z nich podczas prac serwisowych na słupach i liniach, a firm zajmujących się utrzymaniem zieleni – podczas przycinania drzew, konserwacji latarni i innych elementów infrastruktury miejskiej.
Czy do obsługi zwyżek potrzebne są specjalne uprawnienia?
Czy każda osoba może obsługiwać zwyżki? Prawo jest jednoznaczne – każdy operator podestów samojezdnych (z napędem) musi pomyślnie przejść specjalistyczne szkolenie obejmujące część teoretyczną i praktyczną. Jedynie uzyskanie świadectwa kwalifikacyjnego wydanego przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) lub Transportowy Dozór Techniczny (TDT) pozwala bezpiecznie i legalnie korzystać ze zwyżek.
Tanie zwyżki z serwisem? Poznaj ofertę AA Herkules!
Wzbogacenie floty o własne podnośniki to duży wydatek, dlatego wiele firm decyduje się na bardziej ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie – wynajem. Renomowane wypożyczalnie zwyżek, takie jak AA Herkules, oferują regularnie serwisowany, sprawdzony sprzęt od renomowanych producentów oraz wsparcie techniczne.