Oświetlenie ogrodowe

Niektórzy z nas stają na głowie, by ogród prezentował się jak najlepiej. Nie oszukujmy się – utrzymanie nawet małego ogrodu oznacza wiele pracy i zaangażowania. Na pewnym etapie z pewnością będziemy chcieli zainwestować w lampki ogrodowe. Dzięki nim letnie wieczory spędzone na tarasie będą o wiele piękniejsze. Do wyboru mamy wiele produktów, różniących się od siebie mocą oświetlenia, jego rodzajem i stylem, który sobą prezentują. Wybór oświetlenia ogrodowego nie różni się zbytnio od wyboru oświetlenia do wnętrz. Tak samo lampy ogrodowe mogą być nowocześniejsze, nieco bardziej klasyczne lub kompletnie minimalistyczne. Na jakie w takim razie się zdecydować?

Oświetlenie ogrodowe stojące czy wiszące?

Zanim zaczniemy szukać wymarzonej lampki ogrodowej, warto zastanowić się nad jej rodzajem. Będzie on zależał bezpośrednio od późniejszego zastosowania.

Jeśli posiadamy taras i zechcemy go oświetlić, wtedy najlepszym wyborem będzie lampa ogrodowa wisząca. Dzięki niej będziemy mogli spędzić niejeden wieczór, urządzając ze znajomymi grilla. W przypadku małych ogrodów może się także okazać, że taka lampka ogrodowa wisząca w zupełności nam wystarczy. Szczególnie jeżeli kupimy dwie sztuki i umieścimy przy zewnętrznej krawędzi tarasu.

Przy większych i bardziej rozłożystych ogrodach niezbędne okażą się lampy ogrodowe stojące. Te są dostępne zarówno w formie wysokich lamp sięgających nawet dwóch metrów wysokości, jak i takich do położenia na ziemi. Wybór takiej lampki ogrodowej stojącej będzie więc zależał od zagęszczenia i rodzaju roślin w naszym ogrodzie.

Kinkiety ogrodowe na elewację budynku

Jeśli część naszego ogrodu przylega bezpośrednio do ściany domu, wtedy dobrym rozwiązaniem są kinkiety ogrodowe. Oświetlą one nie tylko spory kawałek ogrodu, ale także podkreślą kształt domu. Będą również o wiele łatwiejsze do podłączenia niż te oddalone od budynku o kilka metrów.

Solarne lampki ogrodowe czy te na prąd?

Z pewnością nieraz spotkaliśmy się z solarnymi lampkami ogrodowymi. Czy są one dobrym rozwiązaniem? To zależy od naszych potrzeb. Jeśli potrzebujemy prostego i bezproblemowego podświetlenia ogrodu, to mogą nam w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak ogród jest naszym oczkiem w głowie, wtedy lepiej potrudzić się o instalację lamp ogrodowych na prąd. Dadzą one o wiele więcej światła i będą rozwiązaniem na długie lata. Pamiętajmy, że są to produkty bardzo solidne o pełnej odporności na warunki atmosferyczne. Pewnym argumentem przeciwko oświetleniu ogrodowemu na prąd mogą być oszczędności. W końcu potrzebują one ciągłego podpięcia do prądu. Ten problem rozwiązują jednak lampy ogrodowe w technologii LED.

Nowoczesne lampy ogrodowe LED

Oświetlenie ogrodowe dostępne jest w wielu różnych stylach. Wśród tych nowocześnie wyglądających produktach znajdziemy lampki ogrodowe w technologii LED. Dzięki takiej formie oświetlenia z całą pewnością zaoszczędzimy na oświetleniu ogrodu. Może nie przy samym zakupie, lecz na opłatach za prąd na pewno. Takie oświetlenie ogrodowe na prąd będzie więc dobrą alternatywą dla lamp solarnych.

Oświetlenie ogrodowe – co ile metrów rozmieścić?

Trudno powiedzieć co ile metrów powinniśmy umieścić każdą lampkę ogrodową. Wszystko zależy od rodzaju oświetlenia i efektu, który chcemy uzyskać. Mocniejsze lampy ogrodowe mogą być umieszczane nawet co kilka metrów, z kolei solarne lampki ogrodowe to konieczność kupna większej ilości i zachowania odległości nawet zaledwie metra. Świetnym pomysłem na rozmieszczenie oświetlenia ogrodowego jest podkreślenie najważniejszych elementów ogrodu. Może to być pięknie kwitnące drzewo lub nawet oczko wodne, które także może być z powodzeniem podświetlone.