Zbyt wysoki poziom wilgoci podczas prac remontowych lub budowlanych to powszechny problem – i to nie tylko zimą czy późną jesienią. W obecnych czasach większość inwestycji realizowana jest z wykorzystaniem mokrych technologii murowanych. Oznacza to, że niezbędne jest pozbycie się wody z nowopowstałych elementów, aby przejść do kolejnych etapów prac. Można to zrobić na dwa sposoby: przerwać pracę i pozostawić budynek do samodzielnego wyschnięcie – co zazwyczaj zajmuje sporo czasu – albo wykorzystać profesjonalne urządzenia, służące do osuszania powietrza. Co warto wiedzieć o tym drugim rozwiązaniu?
Budowlane osuszacze powietrza – jakie mają zalety?
Osuszanie budynków z wilgoci to niezbędny proces podczas wszelkich prac budowlanych i remontowanych. Wiele materiałów podatnych jest na gromadzenie wilgoci, co później może skutkować pojawianiem się grzybów i pleśni. Osuszania wymagają również takie prace jak malowanie ścian, tynkowanie lub wylewanie podłóg. Odczekanie aż te materiały wyschną, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – po pierwsze znacznie wydłuża to okres remontu lub budowy, a po drugie w czasie deszczowych dni, gdy temperatury za oknem spadają, nie jest zbyt efektywnym rozwiązaniem. W wielu sytuacjach wykorzystanie profesjonalnych osuszaczy powietrza okazuje się wręcz koniecznością. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Przede wszystkim należy do nich skrócenie czasu realizacji prac, a nawet możliwość ciągłej pracy podczas procesu osuszania. To również sposób, aby usunąć ryzyko pojawiania się kondensacji pary wodnej oraz ochronić budynek przed grzybami i pleśnią.
Jaki osuszacz powietrza wybrać?
Rynek profesjonalnych osuszaczy powietrza jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Działanie tego typu urządzeń polega głównie na wysysaniu z powietrza wilgoci oraz skraplaniu jej. Wyróżnić można osuszacze kondensacyjne, w których powietrze jest oziębiane, a następnie skraplanie – ich wydajność w niskich temperaturach jednak się obniża. Osuszacze absorpcyjne wyposażone są w materiał, którego zadaniem jest wciąganie pary wodnej, dzięki czemu mogą pracować z tą samą wydajnością, niezależnie od temperatury. Jeszcze innym rodzajem jest osuszacz adsorpcyjny z dwoma obiegami – na jednym, wyposażonym w nanofiltr gromadzi się woda, a w drugim powietrze osusza substancje chłonącą. Ostatnim modelem jest osuszacz membranowy, w którym sprężone powietrze przechodzi przez specjalną powłokę, czyli warstwę z włókna polimerowego zatrzymującą cząsteczki wody. Najpopularniejszy rodzaj i najłatwiej dostępny to z pewnością kondensacyjny osuszacz powietrza budowlany – jest wybierany ze względu na wszechstronność i uniwersalność. Często wyposażony jest w dodatkowe udogodnienia i mechanizmy.