Narzędzia zasilane sprzężonym powietrzem to doskonała alternatywa dla narzędzi ręcznych i elektrycznych. W porównaniu do tych ostatnich, urządzenia pneumatyczne przewyższają je mocą i wygodą użytkowania, a także wytrzymałością.
Nowoczesne narzędzia pneumatyczne
Nie bez przyczyny, profesjonalne warsztaty czy serwisy, bardzo często opierają swoje działanie na urządzeniach zasilanych sprężonym powietrzem. Jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne i wydajne, ponieważ eksploatacja i konserwacja narzędzi pneumatycznych jest prosta i bezproblemowa. Ogólnie odznaczają się one małą awaryjnością. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednak w głównej mierze wynika to z samej konstrukcji, jaką posiadają narzędzia pneumatyczne. W przeciwieństwie do elektronarzędzi nie mają one bowiem w sobie zamontowanego silnika elektrycznego i związanych z tym podzespołów, co nie tylko zwiększa wagę urządzenia zasilanego elektrycznie, ale także komplikuje nieco jego działanie, na które składa się współzależność wielu elementów.
Prosta budowa i duża wytrzymałość
Natomiast budowa narzędzi pneumatycznych jest prosta, co przekłada się na mniejszą awaryjność, łatwiejszą konserwację oraz prostszą naprawę. Są one również sporo lżejsze, jednak trzeba mieć świadomość, że do ich pracy potrzebne jest połączenie z wężykiem lub przewodem podłączonym do kompresora. Może to wpływać na komfort pracy, jednak jest to raczej kwestia przyzwyczajenia. Innym niezwykle istotnym plusem narzędzi pneumatycznych jest to, że mogą działać z dużą siłą. Powietrze ze sprężarki może bowiem dać urządzeniom o wiele większą moc niż zasilanie elektryczne.
Poza tym narzędzia zasilane sprężonym powietrzem charakteryzują się niezwykłą precyzją i błyskawicznym uruchomianiem lub wyłączaniem. Można je również stosować wszędzie tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa istnieje zakaz używania urządzeń elektrycznych, np. w miejscu, w którym istnieje możliwość wywołania wybuchu lub pożaru, czyli przy instalacjach gazowych itp.
Rodzaje narzędzi pneumatycznych
Gama narzędzi zasilanych pneumatycznie jest już bardzo duża. Te, które możemy doskonale znać, to na przykład klucze pneumatyczne używane w zakładach wulkanizacji, które służą do odkręcania kół. Do popularniejszych narzędzi pneumatycznych zaliczają się również: szlifierki pneumatyczne, wkrętarki, wiertarki, a także klucze udarowe i zapadkowe, wyrzynarki, młotki pneumatyczne, smarownice czy pistolety natryskowe i nitownice. Jak widać, sprężone powietrze można wykorzystać w wielu różnego rodzaju narzędziach, sprawiając, że praca z ich wykorzystaniem będzie przebiegać lekko, szybko i przyjemnie.