Najważniejsze akcesoria do baterii łazienkowych

Baterie łazienkowe są tym, co widzimy na zewnątrz. Każdy z nas wybiera więc dla siebie tego rodzaju baterie do umywalek czy wanien, aby pasowały do wystroju wnętrza, były jak najbardziej funkcjonalne i po prostu wpisywały się w gust właściciela. Jednak oprócz nich warto zwrócić uwagę także na dodatkowe akcesoria, które powinny znaleźć się na wyposażeniu łazienki i które usprawniają (lub wręcz umożliwiają) pracę baterii.

Zawory do baterii łazienkowych

Najważniejszym elementem każdej baterii łazienkowej są zawory, które muszą być idealnie dopasowane do rodzaju, wielkości i przeznaczenia samej baterii. To kategoria bardzo szeroka i złożona, w której znajdują się podstawowe elementy konstrukcyjne, które umożliwiają odkręcanie i zakręcanie strumienia wody, a także przełączenie się pomiędzy poszczególnymi źródłami wody. Wyróżnić możemy także zawory pozwalające na szybkie odcięcie strumienia wody, które są konieczne do użycia w czasie awarii.

Kategoria zaworów łazienkowych jest tak samo szeroka, jak kategoria baterii łazienkowych. Możemy je podzielić między innymi ze względu na to, gdzie będą wykorzystywane, czyli np. przy umywalce, prysznicu lub wannie. Możemy także określić sposób ich działania

(np. zawory kulowe) lub też wyróżnić to, jaki strumień wody będą prowadzić. Co ważne, wśród zaworów należy zwrócić szczególną uwagę na sposób ich montażu, który odpowiada typowi baterii (np. naścienne, podtynkowe, stojące).

Filtry do wody

Drugim ciekawym elementem, który warto zamontować w swojej łazience, może być filtr do wody, który pomaga w oczyszczaniu strumienia. Doskonałym przykładem tego akcesorium jest filtr marki Grohe, który został wyposażony w węgiel aktywny. Dzięki temu zbiera wszystkie zanieczyszczenia, takie jak chlor, metale ciężkie, pestycydy i inne związki organiczne. Jest w stanie wyeliminować nieprzyjemny posmak, który czasem pojawia się w wodzie i przygotowuje ją tak, że nadaje się do picia bezpośrednio z kranu.

Co ważne, filtr ten został tak przygotowany, aby jego wymiana była łatwa i możliwa do przeprowadzenia samodzielnie. Dzięki zamontowaniu bezpośrednio na baterii nie wymaga wykorzystania dodatkowych dzbanków filtrujących czy innych domowych akcesoriów. Wystarczy dobrze dopasować jego wydajność do ilości zużywanej wody, aby cieszyć się wysokiej jakości cieczą przez długi czas. Nawet najmniejszy z nich wystarcza bowiem na przefiltrowanie 600 litrów wody!

Na co zwracać uwagę, wybierając zawory i akcesoria?

Decydując się na konkretne zawory i akcesoria do baterii łazienkowej, należy zawsze przywiązywać dużą wagę do sposobu ich wykonania. Aby elementy te służyły jak najdłużej, powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów i z dbałością o najdrobniejsze nawet szczegóły. W ten sposób wszystkie akcesoria będą mogły przetrwać długie lata, nawet jeśli każdego dnia są poddawane wysokim obciążeniom, jak choćby przepływowi gorącej wody i osadzaniu się kamienia.

Należy także dobrze dopasować wszystkie elementy zestawu do siebie, aby współgrały podczas pracy i nie powodowały niepotrzebnych oporów albo utrudnień. To szczególnie ważne, jeśli na przykład w starszej łazience wymieniamy tylko część instalacji, dopasowując ją do wcześniejszych elementów.