piorun

Pioruny powstające na skutek burzy, posiadają ogromny ładunek energetyczny. Jeżeli dojdzie do bezpośredniego kontaktu z nimi jest bardzo duże prawdopodobieństwo utraty zdrowia a nawet życia ludzi. Szukając jak najszybciej drogi do rozładowania swojego ładunku, uderzają w najwyżej położony punkt, ale nie jest to żadna reguła. Istnieją jednak szczęśliwe rozwiązania, które pozwolą chronić nasz dom przed takimi uderzeniami. Instalacja odgromowa, czyli popularnie zwany piorunochron uchroni nas przed groźnymi piorunami. W jaki sposób powiedziała i jak go zainstalować? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/montaz-instalacji-odgromowej/

Montaż instalacji odgromowej – podstawy prawne

Istnieją trzy przypadki, w których prawo nakazuje instalację takiego rozwiązania. Są to sytuacje takie jak:

• Budynek znajduje się w rozproszonej zabudowie, a jego wysokość przekracza 15 m i powierzchnię 500 m2.

• Bryła budynku jest wykonana bądź pokryta materiałem łatwopalnymi.

• Budynek znajduje się na szczególnie narażonym miejscu (szczególnie na szczycie góry).

W jaki sposób działa instalacja odgromowa?

Do jej głównych zadań należy ściąganie na siebie uwagi pioruna wczoraj złapanie jego uderzenia. Następnie piorun jak najszybciej transportowany jest w ziemię. W ten sposób bardzo szybko piorun znajduje swoje ujście, a dom pozostaje nienaruszony. Dzieje się tak, ponieważ instalacja odgromowa składa się z trzech zasadniczych elementów:

Zwody – jest to najwyżej położony element, który ściąga uderzenie pioruna. Zazwyczaj montowany jest na najwyższym punkcie domu na przykład na kolumnie lub antenie. Wykonany jest z drutu powstałego na bazie stali ocynkowanej.

Przewody odprowadzające i dokonujące uziemienia – kiedy piorun uderzy w z mody, energia natychmiast musi szukać u ujścia. Zadaniem przewodów jest jak najszybszy transport ich do ziemi. Montowane są one na podłużnych liniach prostych wzór budynku. Niekiedy idą równolegle z rynną bądź rurą spustową.

Uziomy – są to najniżej umiejscowione elementy instalacji odgromowej. Rozpraszają energię tak, aby zapadła się do gruntu.

Ile kosztuje instalacja odgromowa?

Nie jest to aż tak duży wydatek, Jak mogłoby się wydawać. Oczywiście w stosunku do całkowitej kwoty, jaką przeznaczymy na dom, koszt piorunochronu uzależniony jest od wielkości oraz wysokości naszego budynku. Na rynku możemy znaleźć piorunochrony, które będą kosztowały nas od 2000 do 4000 zł. Istnieją również droższe modele, które wykonane są z drutów miedzianych kropka wtedy taki sprzęt będzie kosztował w granicach 6000 do 7000 zł. Mimo wszystko opłaca się zastosować taki dodatek, ponieważ może uchronić nas od tragedii czy uszkodzeń domu, a nawet uszczerbku na życiu mieszkańców.

Zobacz też:  http://www.komech.pl/elektryk-niezbedne-uprawnienia-zawodowe/